„O kapitanie, mój kapitanie!” Andrzej Chyra dołącza do grona filmowych nauczycieli-mentorów – Robina Williamsa i Michelle Pfeiffer.

23 stycznia na ekrany kin powróci Andrzej Chyra. W ?Carte blanche?, filmie równie poruszającym co prawdziwym, wciela się w nauczyciela z liceum, który ? aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury ? ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Kreacja pozytywnego bohatera nie tylko wypełnia pewną ? nomen omen ? białą kartę w karierze aktora, stanowi też dla Chyry przepustkę do grona najsłynniejszych ?belfrów? w historii kina. Tego, w którym od lat prym wiodą takie sławy jak Richard Dreyfuss, Michelle Pfeiffer czy Robin Williams.

Od oscarowego ?Żegnaj Chips? z 1939 roku po premierowe ?Carte blanche? z Andrzejem Chyrą. Dekada za dekadą w filmowym pokoju nauczycielskim przybywa nowych pracowników. A wraz z nimi emocji, wzruszeń, ale też totalnych zaskoczeń. Szczególnie w Hollywood, gdzie szkolne sale i korytarze stanowią nie lada twórczy poligon. Czasem rozumiany aż nazbyt dosłownie. Bo że można w nich uczyć magii, wiedzą już nie tylko dzieci. Bywa jednak, że nawet czary ?Harry?ego Pottera? bledną przy fantazji niektórych filmowców. Przykłady? Proszę bardzo.

W odróżnieniu do zahukanych koleżanek po fachu ?Zła kobieta? Cameron Diaz nie znosi sprzeciwu. Potrafi podnieść głos i siarczyście zakląć. Uczy zaś, by zarobić na? powiększenie piersi. Tom Berenger zostaje ?Belfrem?, by pomścić przyjaciela i w odwecie łamać ręce agresywnym wagarowiczom. Jeszcze gorszy los czeka nieuków w ?Klasie 1999?. Tu opracowane przez wojsko cyborgi-nauczyciele, jeśli już odsyłają kogoś do kozy, to zwykle w plastikowym worku. Gdy zawiedzie technologia, za kaganek oświaty chwytają kosmici. Mackowaci ?Oni? z horroru Roberta Rodrigueza, za dnia mają uśmiech Famke Janssen i Roberta Patricka. Po zmroku rozsiewają pozaziemską zarazę i knują przejęcie władzy nad światem.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=syIxhhVYfcw[/youtube]

Na szczęście, obdarzony wolną wolą i pilotem do telewizora, widz nie musi być skazany na samą fantasmagorię w szkolno-filmowym wydaniu klasy B. Począwszy od 1939 roku i premiery ?Żegnaj Chips? z Robertem Donatem, na dużym ekranie cyklicznie goszczą nauczyciele, którzy, by zdobyć posłuch uczniów, nie potrzebują naładowanej broni, ani krewnych rodem z kosmosu. Wystarczy zapał, wiedza i kawałek kredy w dłoni.

Przywołany Chips to filmowa wersja Williama Henry?ego Balgarnie, nauczyciela, który przez ponad 50 lat wykładał w jednej ze szkół publicznych w Cambridge. Z natury srogi i wymagający, pod wpływem miłości zmienił się nie do poznania, zaskarbiając sobie szacunek i uwagę uczniów. Jego losy stały się inspiracją dla pisarza Jamesa Hiltona, a sfilmowane przyniosły Oscara dla Roberta Donata. W 1984 roku uwagę widzów i krytyków skradł Nick Nolte, który ? w roli Alexa Jurela w filmie ?Nauczyciele? ? toczył zaciętą batalię z bezdusznym systemem edukacji. Cztery lata później w obrazie ?Wszystko albo nic? pałeczkę po nim przejął Lou Diamond Phillips. W kolejnym roku na kolana przed Robinem Williamsem padli zgodnie uczniowie i widzowie, gotowi zakrzyknąć głośno ?O kapitanie, mój kapitanie!?. Deszcz nagród i fantastyczne aktorstwo uczyniły ze ?Stowarzyszenia Umarłych Poetów? nieśmiertelny klasyk, a z Johna Keatinga symbol nauczyciela, z którym każdy widz chciałby mieć do czynienia.

1995 rok przyniósł podwójne, nauczycielskie uderzenia. W ?Symfonii życia? kompozytor Richard Dreyfuss odnalazł powołanie jako nauczyciel muzyki w szkole średniej. Z nieco innych pobudek między ?Młodych gniewnych? wkroczyła Michelle Pfeiffer. Jako była marine ? Louanne Johnson uwagę uczniów zdobywała z pomocą słodyczy, karate, muzyki Boba Dylana i Coolio. W nowy wiek wprowadził młodzież trener i nauczyciel wuefu ? Denzel Washington w filmie ?Tytani?. Swoje trzy grosze, jak zykle z przymrużeniem oka, dołożył Jack Black w ?Szkole rocka?. Zaś w 2006 roku uzależniony od narkotyków nauczyciel historii (Ryan Gosling) nawiązał przyjaźń z uczennicą w filmie ?Szkolny chwyt?, a rola belfra przyniosła mu nominację do Oscara.

Styczeń 2015 należy jednak do Andrzeja Chyry i ?Carte Blanche?. ?To rzadki przypadek filmu, gdzie mamy do czynienia z ciekawą postacią, niekonwencjonalną, postawioną w trudnej sytuacji, która musi lawirować, walczyć. Mamy tu bohatera, który ? wydawać by się mogło ? ponosi klęskę, a przecież w efekcie wygrywa? mówi aktor. Grany przez niego Kacper ? uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=L8NQ0VLUCvs[/youtube]

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Przekazywanie młodzieży wiedzy to jego pasja. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi. ?Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walce o normalność i codzienność? ? odpowiadał skromnie, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią.

Scenariusz ?Carte blanche?, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie ? obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej ? Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów.

CARTE BLANCHE w kinach od 23 stycznia 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz