Nowy film Xaviera Dolana – Matthias i Maxime oraz The Souvenir, Młody Ahmed, Mid90s i Beats – filmowe portrety młodości na 19. MFF Nowe Horyzonty

Jedne z pierwszych pokazów na świecie najnowszego filmu Xaviera Dolana Matthias i Maxime, nagrodzone na Sundance The Souvenir Joanny Hogg, zamykające festiwal w Rotterdamie Beats Briana Welsha (3. miejsce w rankingu publiczności), przebojowe Mid90s – debiut reżyserski amerykańskiego gwiazdora Jonaha Hilla, nagrodzony za reżyserię w Cannes głośny Młody Ahmed braci Dardenne. Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu, prezentuje pięć wyjątkowych portretów młodości, które znajdą się w programie 19. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Jeszcze tylko do najbliższej niedzieli można zakupić karnet na festiwal. Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse rozpocznie się 17 lipca.

WYBORY

Xavier Dolan powraca piękną love story Matthias i Maxime, która debiutowała na festiwalu w Cannes. Tytułowi bohaterowie przyjaźnią się od dziecka. Matt ma poważną pracę i poważny związek, Max (w tej roli reżyser) postanawia wyjechać i zacząć od nowa, zostawiając za sobą toksyczną relację z matką. Życie Matta i Maxa zmieni pocałunek, który mają wykonać na potrzeby szkolnego filmu swojej koleżanki. Dolan kreśli niezwykle intensywny obraz współczesnych trzydziestolatków – emocjonalny i wyrazisty, zarazem jednak liryczny i nastrojowy. To poruszający film o pozronie prostych, a tak naprawdę niezwykle skomplikowanych ludzkich wyborach, które bezlitośnie rządzą naszym życiem.

MIŁOŚĆ

The Souvenir Joanny Hogg wygrał konkurs międzynarodowy na festiwalu Sundance i zebrał świetne recenzje na Berlinale. To stylowy, subtelny, przepięknie sfilmowany portret miłości toksycznej. Córka Tildy Swinton (ta tym razem na drugim planie) – Honor Swinton Byrne gra dwudziestoletnią Julię, która daje się uwieść starszemu od siebie mężczyźnie. Nie potrafi uwolnić się spod uroku eleganckiego, inteligentnego Anthony’ego. Kino Jamesa Ivory’ego spotyka Dereka Jarmana – stylowy melodramat spotyka wyrafinowaną filmową impresję. Jeden z najbardziej zachwycających i nieoczywistych filmów roku.

WIARA

Wielcy bracia Dardenne (Dziecko, Rosetta, Syn), dwukrotni zdobywcy canneńskiej Złotej Palmy, tym razem wrócili z Lazurowego Wybrzeża z prestiżową nagrodą za najlepszą reżyserię. Ich Młody Ahmed zachwycił jury swoją bezkompromisowością i humanistycznym przesłaniem. To opowieść o zdolnym, na pozór zwykłym nastolatku, który zostaje uwiedziony przez ortodoksyjną odmianę islamu. Wierzy tak mocno, że nie dopuszcza najmniejszych odstępstw od religijnych dogmatów. Czy zdoła zawrócić z tej drogi? Dardenne’owie swoją obserwującą, nieingerującą kamerą pokazują surowy portret młodości poszukującej, naiwnej, zatrutej przez dorosłych. Kino mocne, stawiające niewygodne pytania i piekielnie aktualne.

WOLNOŚĆ

Jeśli kochacie Trainspotting Danny’ego Boyle’a i Human Traffic Justina Kerrigana, musicie zobaczyć elektryzujące, naładowane świetną muzyką, nostalgiczne Beats Briana Welsha, które podbiło serca publiczności festiwalu w Rotterdamie. Johnno i Spanner to outsiderzy – mający dość sztywnych rodziców, wkurzającego rodzeństwa i policyjnych obław, które wykluczają najlepsze rave’owe imprezy. Jednak rewolucja wisi w powietrzu. Beats to zrealizowany w czerni i bieli (poza fenomenalną psychodeliczną sceną) manifest wolności i przyjaźni, zanurzony w dziwnych latach 90., które kochaliśmy i nienawidziliśmy jednocześnie.

DOJRZEWANIE

Jonah Hill reżyserem? Gwiazda Wilka z Wall Street i Moneyball również zabiera nas w lata 90. Do czasów, kiedy na ekranach królowały (i szokowały) Dzieciaki Larry’ego Clarka, zaś Richard Linklater wspominał młodzieńcze czasy w Dazed and Confused. I nie, nie będzie komediowo. Hill postawił na autentyczność – jego Mid90s, który debiutował w Toronto i dostał owacje na stojąco w Berlinie, to przebojowe, intensywne coming-of-age story, poruszający portret nastoletniej samotności, poszukiwań, inicjacji, ciekawości i rozczarowań. Z niezwykłą ścieżką dźwiękową, która wielokrotnie zabrzmi w nowohoryzontowym Klubie Festiwalowym.

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 25 lipca do 4 sierpnia 2019. Więcej szczegółów na www.nowehoryzonty.pl.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz