Nowe filmy Harmony’ego Korine’a i Carlosa Reygadasa w programie 19. MFF Nowe Horyzonty.

Tylko do końca marca trwa sprzedaż karnetów w niższej cenie

Niepokorny, ożywczo prowokacyjny The Beach Bum oraz odważny i szczery Nasz czas (Nuestro Tiempo) znajdą się w programie tegorocznej odsłony MFF Nowe Horyzonty. Nowe filmy Harmony’ego Korine’a, autora przebojowych, kontrowersyjnych Spring Breakers, i Carlosa Reygadasa, twórcy nagradzanych w Cannes Post Tenebras Lux i Cichego światła (Stellet licht), to olśniewające wizualnie, przewrotne i wnikliwe portrety współczesnych wymiarów wolności

The Beach Bum, reż. Harmony Korine

Autor Trash Humpers (10. NH) znów przeszedł samego siebie. W filmie pod wszystko mówiącym tytułem TheBeach Bum ulubieniec nowohoryzontowej publiczności zaprasza na niekończącą się imprezę z udziałem Matthew McConaughey’a. Hollywoodzki gwiazdor po mistrzowsku gra ze swym wizerunkiem, wcielając się w Moondoga (bodaj największego luzaka amerykańskiego kina od czasu Kolesia Lebowskiego) – hedonistę, który rzuca się w wir przypadkowego seksu, pijaństwa i narkotycznych szaleństw.
SPI jest dystrybutorem filmu w Polsce.

Nasz czas (Nuestro Tiempo), reż. Carlos Reygadas

Pochodzący z Meksyku reżyser tym razem opowiada o małżeństwie, które decyduje się na wprowadzenie w życie idei związku otwartego. W głównych rolach obsadza samego siebie, swoją żonę – Natalię López, oraz dzieci, Rut i Eleazara. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem – intymne są w nim przede wszystkim pytania o granice, jakie stawiamy (i przekraczamy) w relacjach z najbliższymi. Reygadas z charakterystyczną przenikliwością przygląda się, jak kultura tworzy tamę dla instynktów i przekuwa pożądanie, agresję czy namiętność w sztukę. Pokazuje też zagrożenie, jakim dla związków jest dziś technologia – kusząca obietnicami innych miłości, innego życia.
Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

19. MFF Nowe Horyzonty – co wiemy do tej pory?

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy przeboje uznanych twórczyń i twórców, nagradzane na światowych festiwalach. W programie m.in.: Dirty God Sachy Polak – film otwarcia IFF Rotterdam, nagrodzony za reżyserię w Berlinie Byłam domu, ale… (Ich war zuhause, aber) Angeli Schanelec, doceniony w Locarno Za późno, by umrzeć młodo (Tarde para morir joven) Domingi Sotomayor, prowokacyjne X&Y Anny Odell, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) Dzięki Bogu (Grâce à Dieu) – najnowsze dzieło Françoisa Ozona, In Fabric Petera Stricklanda – rewelacja festiwalu w Toronto, Angelo Markusa Schleinzera – wizualny majstersztyk, Greta Neila Jordana –ekstrawagancki i prowokacyjny thriller, czy Entre dos aguas Isakiego Lacuesty – zwycięzca festiwali w San Sebastián i Mar del Plata.

Retrospektywy

Zapraszamy także na retrospektywy mistrzów: Alberta Serry – ironicznego moralisty, autora znakomitej Śmierci Ludwika XIV (La mort de Louis XIV), mniej znane w Polsce dzieła Shūjiego Terayamy – pochodzącego z Japonii reżysera, reformatora teatru, skandalisty i wywrotowca, wyróżnionego w Cannes za Wiejską ciuciubabkę (Pastoral: To Die in the Country), oraz filmy znanego m.in. dzięki Sils Maria (Clouds of Sils Maria) Oliviera Assayasa, twórcy osobnego, wymykającego się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina spod znaku art-house’u.

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca – 4 sierpnia 2019.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz