Nominacja do nagrody Paszporty POLITYKI dla Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, twórcy filmu ?Efekt domina? otrzymali nominację w kategorii ?Film? do nagrody Paszporty POLITYKI. Paszporty POLITYKI to jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, rozdawane nieprzerwanie od 22 lat. Pełnometrażowy dokument ?Efekt domina? miał premierę 26 września. Jest laureatem trzech nagród Krakowskiego Festiwalu Filmowego: nagrody Złoty Róg i Złoty Lajkonik oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. W listopadzie film wygrał Konkurs Niemiecki na 57. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych Dok.Leipzig. Wcześniej film został nagrodzony m.in. MFF Dokumentalnych w Budapeszcie, na DokuFest w Prisztinie, Visions du Réel w Szwajcarii.

Nominację do Paszportów POLITYKI uzasadnia Anita Piotrowska: ?W tej abchaskiej love story znakomicie udało im się uchwycić absurdy postsowieckiej rzeczywistości? .

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali, w Teatrze Wielkim ? Operze Narodowej w Warszawie w dniu 13 stycznia 2015 roku,  transmitowanej w Telewizyjnej Dwójce.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=iTjdTi1DbMI[/youtube]

Reżyserka Elwira Niewiera jest autorką filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, w których portretuje przemiany w społeczeństwach Europy Wschodniej. Jej debiutancki film "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Elwira pracowała też jako pierwszy asystent reżysera i reasercher przy nominowanym do Oscara Króliku po berlińsku. Operator filmowy i reżyser Piotr Rosołowski skończył studia operatorskie na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został nagrodzony stypendium Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii. Współreżyserował film dokumentalny Sztuka znikania (premiera na Visions du Réel 2013) oraz jest współautorem Królika po berlińsku, nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Operator wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym: On the line reż. Reto Caffi ? nominowany do Oscara film krótkometrażowy, Badjao. Duchy z morza reż. Eliza Kubarska ? nagroda specjalna na festiwalu Hot Docs w Toronto.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz