Nietypowi celebryci

Nie schodzili z okładek najbardziej prestiżowych gazet i brukowców w Wielkiej Brytanii. Przyjaźnili się z Frankiem Sinatrą i Judy Garland, mieli pieniądze, cieszyli się uznaniem i wysokim statusem społecznym. Bracia Kray - nietypowi celebryci.

Kiedy 24 października 1933 roku urodzili się jednojajowi bliźniacy Reginald i Ronald Kray, nikt nie spodziewał się, że odcisną trwałe piętno na historii Londynu, a ich przestępcza działalność zmieni historię tego miasta. Byli najbardziej bezwzględnymi i bezkarnymi gangsterami, którzy kiedykolwiek pojawili się na ulicach Londynu, a jednocześnie, pierwszymi gangsterami ? celebrytami. Doskonale wiedzieli, co robić i z kim się zadawać, aby uzyskać status królów Londynu. Specjalizowali się głównie w ściąganiu haraczy, a ich wrogowie mieli sporo szczęścia, jeśli udawało im się przeżyć spotkanie z bliźniakami - Ronnie czerpał chorobliwą przyjemność z bicia i okaleczania ludzi. W połowie lat 60 tych ich działalność przeniosła się poza granice rodzinnego East Endu ? w centrum Londynu otworzyli Klub Esmeralda?s Barn. Miejsce to szybko zyskało miano kultowego, a bliźniakom przyniosło wielką popularność. Bywały tu największe gwiazdy, politycy, oraz bankierzy, którzy płacili Krayom za ochronę przed konkurencyjnym gangiem Richardsonów.

Reggie i Ronnie byli nierozłączni, nie tylko pracowali razem, ale także mieszkali w jednym bloku. Oddzielnie prowadzili jednak życie prywatne. Reggie w 1965 roku poślubił Frances Shea, dziewczynę, której wróżono karierę aktorską na miarę Brigitte Bardot. Oszalał na jej punkcie, był chorobliwie zazdrosny, zaborczy i nie odstępował jej na krok, choć jednocześnie po ślubie nie zmienił swoich przyzwyczajeń ? nadal do domu sprowadzał prostytutki, sypiał z nimi na oczach żony lub wręcz z nią. Ich małżeństwo trwało zaledwie dwa lata, zakończyło się w niejasnych okolicznościach tragiczną śmiercią Frances. Ronnie natomiast nigdy nie krył tego, że był biseksualistą, Esmeralda?s Barn stał się miejscem naboru młodych chłopców. Każdy krupier, kelner, barman czy szatniarz przechodził przez łóżko Ronniego. Na liście romansów kochanków Ronniego znalazł się także prawicowy polityk Robert Boothby. Skandal, nagłośniony przez brukowiec ?Sunday Express?, szybko jednak został zatuszowany?

Gangsterska kariera Krayów zakończyła się w 1967 roku, kiedy bestialsko zamordowali swojego kolegę. Chociaż policja nigdy nie odnalazła ciała Jacka D Mc Vitiego, Reggie został skazany na dożywocie. Wyszedł z więzienia w 2000 roku, ale kilka tygodni później zmarł na raka. Ronnie także został skazany na dożywocie, jednak za zabójstwo popełnione rok wcześniej, zmarł w więzieniu w 1995 roku.

Tekst powstał w oparciu o książkę Roberta Ziębińskiego ?Londyn. Przewodnik popkulturowy?, której premiera zaplanowana jest na 4 października.

Robert Ziębiński (ur. 1978) ? dziennikarz, twórca festiwalu POP!, a także pomysłodawca i założyciel ?Dzikiej bandy?, portalu poświęconego szeroko rozumianej kulturze. Publikował w ?Newsweek Polska?, ?Tygodniku Powszechnym?, ?Rzeczpospolitej?, ?Gazecie Wyborczej? i ?Nowej fantastyce?; pięć lat temu debiutował eksperymentalnym kryminałem ?Dżentelmen?. Lubi papierosy i stare horrory, kocha Londyn. Latać do Londynu. Mieszkać w Londynie. Włóczyć się po Londynie. Niniejszy przewodnik jest tego skromnym wyrazem.

"Legend" Premiera: 9 października

Oparta na faktach opowieść o narodzinach i upadku gangsterskiego imperium braci bliźniaków Rona i Reggie?go Kray, którzy w barwnych latach 60-tych terroryzowali Londyn. W walce o miejsce na szczycie byli zawsze bezlitośni i nierozłączni, ich brutalność przeszła do legendy. Jednak gdy pojawiły się wielkie pieniądze, władza i kobiety, ich drogi zaczęły się rozchodzić. Pojawiły się odmienne pomysły na prowadzenie ?biznesu?, a w konsekwencji konflikty, na które tylko czekali ich wrogowie.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz