Nieśmiertelne dzieło Federico Felliniego ponownie na polskich ekranach!

Od 10 października w polskich kinach będzie można ponownie obejrzeć jedno z najważniejszych dzieł Federico Felliniego "La stradę", w której wystąpili Giulietta Masina i Anthony Quinn. Fellini uznawał ?La stradę? za swój przełomowy film, będący odejściem od estetyki neorealizmu i zwrotem w stronę urzekających poetyckich wizji, które wypełniły jego późniejszą twórczość. "La strada" oglądana dzisiaj, po prawie sześćdziesięciu latach od premiery,  nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują - jak wskazuje tytuł - bez wytchnienia; nie tylko przez włoskie bezdroża, ale i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.

"La strada? została nagrodzona m. in. weneckim Srebrnym Lwem i przyznanym po raz pierwszy, w tej kategorii, Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1957 roku. Kiedy w 1993 roku Fellini odbierał honorowego Oscara, podczas ceremonii wyświetlono jej fragment. Wkrótce potem odrestaurowana staraniem Martina Scorsese kopia filmu ponownie trafiła do kin a wielki reżyser i jego muza odeszli ?samotną drogą?  - jak określa egzystencję słynny temat muzyczny Nino Roty ? na zawsze. Po biednej Gelsominie pozostała tylko smutna piosenka i płacz Zampano, po Fellinim filmy, z których ?La strada? jest najpiękniejszym.

Federico Fellini uznawany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów kina autorskiego. Urodził się w 1920 roku we włoskim Rimini. Warunki, w których przyszło mu się wychować, były na tyle trudne, że w wieku kilku lat uciekł z domu i na krótko przyłączył się do wędrownego cyrku. Swoją artystyczną ścieżkę zaczął od malarstwa. Przyjaźń z mistrzem włoskiego neorealistycznego kina ? reżyserem Roberto Rossellinim  zaowocowała scenariuszem do  filmu ?Rzym, miasto otwarte? i pierwszą nominacją do Oscara. Najpierw jako scenarzysta, później również jako reżyser, był nominowany do niego dwanaście razy. Jego filmy w kategorii najlepszych nieanglojęzycznych zdobyły cztery Nagrody Akademii (począwszy od ?La strady, przez ?Noce Cabirii?, ?Osiem i pół? po w 1975 - ?Amarcord?). W swoich filmach obsadzał wąskie grono ulubionych aktorów, których twarze stały się symbolami jego filmów. Specjalnie dla żony - Giulietty Masiny napisał film o rzymskiej prostytutce - ?Noce Cabirii?, który przyniósł jej Oscara. Z Marcello Mastroiannim stworzył filmy uznawane za jego ?opus magnum?: w 1960 ?Słodkie życie? - z ikoniczną sceną kąpieli Anity Ekberg w fontannie di Trevi oraz w 1963 roku - ?Osiem i pół? - najsłynniejszy film o niemocy twórczej. Stworzył też wiele nowatorskich filmów dokumentalnych, pokazujących świat hipisów, włoskiej kultury, bądź będących autokomentarzem do własnej twórczości, jak ?Notatnik reżysera? czy ?Wywiad?. Doceniany przez całe życie, w ostatnich miesiącach życia został nagrodzony honorowym Oscarem za całokształt. Zmarł w 1993 roku. Pochowany został w Rzymie wraz ze zmarłą na nowotwór, kilka miesięcy później, żoną.

W "La stradzie" śledzimy losy Gelsominy (wspaniała Giulietta Masina), wykupionej przez Zampano, by towarzyszyć siłaczowi w wędrownych pokazach. Zampano (Anthony Quinn) od początku podle traktuje lekko opóźnioną i  wrażliwą dziewczynę. Mimo tego Gelsomina pomaga mu w występach. Zampano rozrywa łańcuchy a ona grą na werblu, zabawia publiczność i zbiera pieniądze. Kiedy raz zgnębiona okrucieństwem mężczyzny ucieka, poznaje innego cyrkowego artystę ? linoskoczka ?Szalonego?. Ten próbuje ją przekonać do wspólnego życia.  Poniżana i bita Gelsomina nie jest jednak w stanie wyrwać się spod przemożnego wpływu Zampano. Siłacz odnajduje ją i zabiera do małego cyrku, w którym z czasem pojawia się i linoskoczek. Nienawidzący się mężczyźni ranią się nożami i trafiają do więzienia. ?Szalony? opuszcza je pierwszy i chce uciec z Gelsominą. Jednak Zampano również wychodzi na wolność...

Polski plakat zaprojektował Jerzy Skakun z pracowni Homework.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz