Niemy Movie w Kinie Praha prezentuje: ?Gabinet Doktora Caligari? ? muzyka i dubbing na żywo

Kino Praha zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ?Niemy Movie? czyli kino (nie)całkiem serio. 13. października o godz. 20.30 odbędzie się pokaz filmu ?Gabinet Doktora Caligari? z 1920 roku z muzyką i dubbingiem na żywo. Bilety już w sprzedaży!

We wtorek, 13. października o godz. 20.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu ?Niemy Movie? w Kinie Praha. Zapraszamy na pokaz filmu niemego ? ?Gabinet Doktora Caligari? z 1920 roku z muzyką i dubbingiem na żywo.

W małym niemieckim miasteczku odbywa się jarmark. Wśród kuglarzy występuje niejaki doktor Caligari. Tajemniczy sztukmistrz prezentuje ciekawskim somnambulika Cezara, pogrążonego w śpiączce mężczyznę, który rzekomo posiada moc przepowiadania przyszłości. Film ?Gabinet Doktora Caligari? wprowadza widza w duszny świat halucynacji, szaleństwa, zbrodni. W tej zwichrowanej, kafkowskiej rzeczywistości nie sposób odróżnić faktów od chorobliwych wytworów wyobraźni bohaterów. Z początku robi wrażenie jeszcze jednej "opowieści z dreszczykiem", ale w miarę rozwoju akcji okazuje się coraz bardziej złożony i niepokojący - przedstawiona przez Wienego historia zmienia się w koszmarny sen.

Zespół ?Niemy Movie? prezentuje nieme filmy z muzyką i dubbingiem na żywo. Bogaty repertuar cyklu przypadł do gustu publiczności i organizatorom wielu wydarzeń, także na prestiżowych festiwalach. Projekcje zespołu ?Niemy Movie? są skierowane do odbiorców w każdym wieku i nie jest to pusty slogan. Umożliwia to szeroki repertuar oraz bogactwo środków wykorzystanych w poszczególnych filmach. Muzyka ilustrująca obraz jest różnorodna - ścieżka dźwiękowa satysfakcjonuje zarówno amatorów muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, akustycznej i elektronicznej.

Zespół ?Niemy Movie? gra i mówi do niemych filmów na żywo, jednak trochę inaczej niż większość artystów biorących na warsztat ten gatunek. Nieme kino ma swoją powagę. W zderzeniu z dzisiejszym bogactwem środków, kolorem, dźwiękiem, efektami specjalnymi, czarno biały film jest czysty, dostojny, działa na wyobraźnię. ?Niemy Movie? podąża wraz z filmem w scenach przejmujących, ilustruje grozę, smutek, dramat, ale kiedy pojawiają się dłużyzny, zespół nie waha się nad szybką zmianą klimatu. Efektem jest mozaika emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

Członkowie zespołu ?Niemy Movie?: Wojtek Błażejczyk - gitara, małe instrumenty - gitarzysta, absolwent kompozycji i reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, obecnie jest tam asystentem Jakub Bruszewski - gitara basowa, pad, pętle - basista kilku warszawskich zespołów, perkusjonalista, nauczyciel j. angielskiego - czasem człowiek, absolwent KJS na UW. Maciek Zych - saksofon, EWI (electronic wind instrument), instrumenty klawiszowe - absolwent Akademii Muzycznej na wydziale Reżyserii dźwięku Maciek Więckowski - tekst i dubbing - aktor teatralny i dubbingowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Janek Jędrzejczyk - instrumenty klawiszowe, odgłosy - pianista, realizator dźwięku, muzyk kilku warszawskich zespołów, absolwent filozofii.

PROGRAM: ?Niemy Movie?: wybrany wtorek miesiąca, godz. 20.30 Ceny biletów: 22 zł - ulgowy 25 zł ? normalny

13 października, godz.20.30 ?Gabinet Doktora Caligari?, reż. Robert Wiene, 1920r., 1h 11min. W małym niemieckim miasteczku odbywa się jarmark. Wśród kuglarzy występuje niejaki doktor Caligari. Tajemniczy sztukmistrz prezentuje ciekawskim somnambulika Cezara, pogrążonego w śpiączce mężczyznę, który rzekomo posiada moc przepowiadania przyszłości. Film wprowadza widza w duszny świat halucynacji, szaleństwa, zbrodni. W tej zwichrowanej, kafkowskiej rzeczywistości nie sposób odróżnić faktów od chorobliwych wytworów wyobraźni bohaterów. Z początku robi wrażenie jeszcze jednej "opowieści z dreszczykiem", ale w miarę rozwoju akcji okazuje się coraz bardziej złożony i niepokojący - przedstawiona przez Wienego historia zmienia się w koszmarny sen.

17 listopada, godz.20.30 ?Wyprawa na księżyc? oraz ?Podbój Bieguna Północnego?, reż. Georges Méli?s, 1920/1912r. ?Wyprawa na księżyc? to jego najbardziej znany film, ikona kultury, zaliczana do 100 najważniejszych dzieł kinematografii. Opowiada o wyprawie badawczej na Srebrny Glob i zaskakującym spotkaniu z jego mieszkańcami, z których jeden towarzyszyć będzie bohaterom w pośpiesznym powrocie na Ziemię. ?Podbój Bieguna Północnego? to inspirowany prozą Juliusza Verne?a wyścig, kto pierwszy dumnie zatknie flagę na biegunie północnym. Jest jednocześnie tłem dla nieukrywanej satyry na różne nacje i grupy społeczne (m.in. sufrażystki). Można powiedzieć, że oba filmy są także pretekstem do pokazania cudownych efektów specjalnych, tworzonych technikami znanymi z teatru (ruchome dekoracje w naturalnej skali), a nierzadko metodą ?kleju i nożyczek?.

8 grudnia, godz.20.30 ?Białe piekło? reż. Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst, 1929r. 142 min. Świeżo poślubieni Karl Stern i Maria Majoni przybywają do chatki położonej w malowniczym, alpejskim St. Moritz. Spotykają tam alpinistę, dr Johannesa Kraffta, zwanego "duchem Piz Palu". Mężczyznę dręczy poczucie winy z powodu wypadku sprzed 10 lat, w którym tragicznie zginęła jego żona. Co roku przemierza niebezpieczną trasę na szczyt szukając śladu ukochanej. Nowożeńcy ujęci losem Kraffta postanawiają w przypływie emocji dołączyć do jego wspinaczki. Góry każą im słono zapłacić za lekkomyślność. *Program cyklu ?Niemy Movie? może ulec zmianie.

Zapraszamy na cykl ?Niemy Movie? w Kinie Praha!

PROGRAM SKRÓCONY: ?Niemy Movie? wybrany wtorek miesiąca, godz.20.30 Ceny biletów: 22 zł - ulgowy 25 zł ? normalny

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz