„Ned Rifle” – najnowszy film Hala Hartleya – tylko w Kinie Muranów

8 października o godz. 20:00 warszawskie kino Muranów zaprasza specjalny pokaz filmu "Ned Rifle" Hala Hartleya, zapowiadający tegoroczną edycję American Film Festival.

Nazywany Godardem Long Island Hal Hartley to jeden z najważniejszych amerykańskich reżyserów nurtu anty-Hollywood (w 2007 roku retrospektywę jego filmów pokazywaliśmy na festiwalu Era Nowe Horyzonty). Już jego pierwszy pełnometrażowy film "Nieprawdopodobna prawda" zdobył rozgłos po festiwalowych pokazach na Sundance i w Toronto. Od tego czasu nakręcił kilkadziesiąt filmów, eksperymentując z językiem filmowym i bawiąc się gatunkowymi kliszami: od filmu gangsterskiego ("Amator", 1994), przez biblijne science fiction ("Book of Life", 1998), po antykapitalistyczny pamflet ("Dziewczyna z planety Poniedziałek", 2005). Filmy Hartleya zaludnia galeria oryginałów, charakteryzuje je komizm kryjący się za śmiertelną powagą, błyskotliwe dialogi, dopracowane kadry i nonszalanckie traktowanie pojęcia akcji.

Ned Rifle to nieodrodne dziecko Hartleyowskich bohaterów. Syn Henry?ego Foola i Fay Grim po skończeniu 18 lat wyrusza w podróż śladem ojca. Jest uzbrojony ? w Biblię, silne postanowienie, by dochować ślubów czystości, i broń palną. Ostatni film ikony nowojorskiego kina niezależnego domyka rozpoczętą w 1997 roku trylogię o familii ekscentryków (filmy "Herny Fool" oraz "Fay Grim"), którą amerykański sen potraktował po macoszemu. Fay odsiaduje wyrok za terroryzm, przygotowując się do pisania autobiografii. Pijak, oszust i filozof Henry utrzymuje się z testowania leków i walczy z wywoływanymi przez nie skutkami ubocznymi, a laureat Nagrody Nobla, poeta Simon dostosowuje się do reguł rządzących współczesną kulturą ? próbuje swoich sił w internetowym stand-upie.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=nH2HL8FNgCs[/youtube]

"Ned Rifle" jest przewrotną odpowiedzią Hartleya na revenge movie. Fani znajdą tu wszystkie charakterystyczne cechy stylu reżysera ? komizm wydobywany ze śmiertelnej powagi, błyskotliwe dialogi, nonszalanckie traktowanie pojęcia akcji i zabawę kliszami kina głównego nurtu.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia online oraz w kasie kina.

6. American Film Festival odbędzie się w dniach 20-25 października 2015 we Wrocławiu. Amerykański magazyn filmowy "MovieMaker" w swoim dorocznym rankingu zaliczył AFF do 25 najfajniejszych (coolest) festiwali filmowych na świecie. Hal Hartley będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu.

Więcej informacji: www.americanfilmfestival.pl

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz