NASTROJE, NAS TROJE. EPILOG ? Opole

Entropia Słowa oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu organizują w dn. 7 ? 15 czerwca 2014 r. wystawę ?Nastroje, nas troje. Epilog?.  Jej wernisaż odbędzie się 5 czerwca 2014 r. w siedzibie Muzeum w Amfiteatrze Tysiąclecia.

Wydarzeniem tym chcemy nawiązać do legendarnego koncertu z 1977 r., kiedy na scenie opolskiego amfiteatru spotkały się trzy wielkie osobowości: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta, a polscy artyści skupieni wokół wielkiego stołu wykonywali ich najpiękniejsze piosenki.

Po 37 latach wracamy do tamtego koncertu.  Swoją obecnością zaszczycą nas artyści, którzy przed laty wzięli udział w koncercie ?Nastroje, nas troje?, m.in.  Halina Frąckowiak, Magda Umer, bracia Zielińscy (Skaldowie), będzie też Danuta Grechuta.  Wyjątkowy wieczór poprowadzi Maria Szabłowska.

Naszych gości zaprosimy do wielkiego stołu (tak jak w ?77 r.),  przy którym będziemy wspominali, ale przede wszystkim wysłuchamy interpretacji wierszy Osieckiej, Młynarskiego i Kofty nagranych przez najlepszych polskich aktorów, piosenkarzy i osobowości telewizyjne (nazwiska wykonawców poniżej). Wszystkie nagrania i zdjęcia wykonał Przemek Gorlas.  Wizualizacje, które będziemy odtwarzać na monitorach, przygotowali studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Kuratorem wystawy jest Artur Wolski z Entropii Słowa. 

Po wernisażu, wystawę przez dziesięć dni, udostępnimy Opolanom (7 ? 15 czerwca, w godz. 11.00- 19.00)

Wernisażowi i wystawie towarzyszył będzie film o historii festiwalu w Opolu współprodukowany przez Muzeum  z TVP Rozrywka.

Agnieszka Osiecka fot. Roman Hlawacz


?Dobry wieczór, Opole! Festiwal ? legenda? ? film w reżyserii Tomasza Knittla to opowieść o festiwalu który zna każdy Polak, od najmłodszego do najstarszego.

Autorzy chcą przypomnieć, ożywić, a niektórym przybliżyć najciekawsze zdarzenia i przełomowe momenty ?Opola?; najważniejsze spotkania twórców, debiuty gwiazd, zakulisowe anegdoty. O dziejach tej jednej z największych polskich imprez opowiadać będą z punktu widzenia KONFERANSJERA. To jego oczami, optyką, zakulisowymi obserwacjami, żywymi wspomnieniami, nieznanymi dotąd anegdotami autorzy chcą zbliżyć się do kluczowych wydarzeń festiwalu. Mają nadzieję, że ta figura pozwoli na opowiedzenie historii festiwalu w sposób barwny, ciekawy, wciągający i nowy.

W filmie wypowiadają się osoby, które wielokrotnie prowadziły festiwal oraz te, które rolę konferansjera pełniły tylko raz czy dwa: Wojciech Młynarski, Tadeusz Sznuk, Jacek Fedorowicz, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Jan Pietrzak, Krystyna Loska, Janusz Weiss, Maria Szabłowska, Magda Umer, Marcin Daniec, Andrzej Strzelecki, Artur Andrus, Katarzyna Pakosińska, Grażyna Torbicka i inni.

W postać narratora/konferansjera wcieli się silnie zapisany w tej roli na Festiwalu Opolskim Artur Orzech.

Uroczysty pokaz przedpremierowy filmu odbędzie się 5.06. 2014 w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przy okazji otwarcia wystawy ?Nastroje, nas troje. Epilog? ? w przeddzień inauguracji  51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.

Na antenie TVP Rozrywka film zostanie wyemitowany w piątek, 6.06.2014 o godz. 18.55 oraz w sobotę, 7.06. o godz. 22.35.

Film  ?Dobry wieczór, Opole! Festiwal ? legenda? to już druga koprodukcja TVP Rozrywka i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jesienią 2013 roku wyprodukowano 24 odcinki programu ?Muzeum polskiej piosenki czyli historia jednego przeboju?. W każdym odcinku twórcy programu przedstawili historię jednego rodzimego hitu sprzed lat. Cykl cieszył się dużym powodzeniem wśród widzów, był emitowany nie tylko w TVP Rozrywka ale i w Jedynce, Dwójce i TVP Polonia.

Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Miasta Opola.

Patroni medialni: TVP1, TVP Rozrywka, miesięcznik Zwierciadło, Radio Opole i Nowa Trybuna Opolska.

O koncercie ? Nastroje, nas troje? ? Opole 1977

Koncert ?Nastroje, nas troje? z XV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu uznawany jest za jeden z najlepszych.

Jego bohaterami byli: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta. Twórcy tekstów, bez których już wtedy w 1977 roku nie można sobie było wyobrazić polskiej piosenki.

Koncert, zaaranżowany scenograficznie jako przyjęcie, był podsumowaniem ich ówczesnego dorobku literackiego. Trójka poetów przedstawiała go osobiście, pełniąc na scenie rolę gospodarzy biesiady. Agnieszkę Osiecką wspomagała w komentarzach Anna Nehrebecka.

Zgromadzeni wokół obficie zastawionego stołu goście ? artyści prezentowali piosenki z ich tekstami. Piosenki, które były już wykonywane w opolskim amfiteatrze począwszy od pierwszego festiwalu w 1963 roku.

W koncercie z następującymi utworami wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Urszula Sipińska, Magda Umer, bracia Zielińscy (Skaldowie), Marek Grechuta, Andrzej Rosiewicz, Wiesław Gołas i  inni.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz