?Najlepsze najgorsze wakacje? – recenzja filmu

Masz czasem poczucie, że twoje życie jest beznadziejne i już gorzej być nie może? To wybierz się do kina na najnowszy film duetu Faxon-Rush - i za każdym razem, kiedy  znowu dopadnie cię taka refleksja - pomyśl o ?Najlepszych najgorszych wakacjach? -  gwarantuję działanie natychmiastowe. Scenarzyści najpierw w wyjątkowo żartobliwy sposób pastwią się nad swoim bohaterem, żeby potem wyciągnąć go, w jeszcze zabawniejszy sposób, z życiowego dołka. Ale wbrew pozorom to komedia, a nie dramat egzystencjalny. Ckliwych momentów jest naprawdę niewiele w tym filmie - tylko w przypadku chwilowego odosobnienia głównego bohatera możemy złapać chwilę odpoczynku od... śmiania się. Głośne i spontaniczne reakcje będą nam towarzyszyły niemal do ostatniej chwili. Panowie od ?Spadkobierców? narzucili naprawdę szalone tempo, w ich filmie nie ma słabych momentów, poziom błyskotliwości dowcipu przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Zwłaszcza po zwiastunie, który, o dziwo, nie obnażył wszystkich najmocniejszych momentów.

Pomysł na film mógłby być równie dobrze wykorzystany do nakręcenia wzruszającego obrazu o trudnym dorastaniu, z rozbitą rodziną w tle. Dołożyć do tego młodzieńczy bunt, zapowiadające się uzależnienia i dramat gotowy. Bo pierwsze kadry filmu przedstawiają chłopaka, który wygląda jak siedem nieszczęść , w symboliczny i dosłowny sposób przedstawiają też jego położenie.

Duncan jedzie na pierwsze wakacje z nowym chłopakiem matki i jego dorastającą córką. Sytuacja nie do pozazdroszczenia, od początku szczerze współczujemy chłopakowi, który został oceniony na ?trójkę? w skali dziecięciostopniowej przez przyszłego ojczyma - Trenta (Steve Carell). Wykluczenie i pozycję w tej nowo kształtującej się rodzinie pokazuje też miejsce Duncana (na odwróconej tylnej kanapie) w starym kombi, którym podróżują. Sytuacji czternastolatka nie polepsza złośliwość nowego przyjaciela, bierność matki i infantylność przyszywanej siostry. Totalnym zerem czuje się jednak chłopak nie tylko w oczach innych. Sam o sobie też nie ma najlepszego zdania. Nieśmiały, zagubiony i do tego zakompleksiony Duncan ma w perspektywie najgorsze wakacje w swoim życiu. Nie dość, że przez cały czas będzie musiał walczyć o zainteresowanie matki z Trentem, to jeszcze jego nowi znajomi będą niegrzeczni jak gdyby w domu nie było dzieci... Duncan snuje się jak cień między dorosłymi, którzy nie odmawiają sobie na każdym kroku przyjemności. Jego problemy z nawiązywaniem nowych relacji i problemy w ogóle z wszelaką wymianą słów są głównym źródłem komizmu. Co ciekawe, to wokół tego motywu organizują swoją opowieść Faxon i Rush. Nie mamy tu slapsticków, tylko komizm sytuacyjny, wynikający z konwersacji ciekawie zarysowanych bohaterów. Wyposażony w najatrakcyjniejszy dowcip - Owen - wyciągnie naszego życiowego bankruta z dna rozpaczy. Uczyni niemożliwe możliwym, zrobi z nastolatka króla aquaparku i uczyni jego najgorsze wakacje najlepszymi wakacjami w życiu.

Ta niezwykle sympatyczna komedia w bardzo prosty, jakże przystępny i przyjemny sposób pokazuje, dla niektórych zwykły banał, dla innych też banał, ale potrzeby do przetrwania na tym świecie, że życie jest piękne, bo jest nieprzewidywalne i, na szczęście, nie wszystko dzieje się tak, jakbyśmy chcieli albo zaplanowali, los jest nieznany i niech już lepiej tak pozostanie. Wielkość tego filmu, mimo tego banału albo wraz z tym banałem, to lekkie, błyskotliwe dialogi i świetne postacie nie tylko pierwszo, ale i drugoplanowe. Oprócz lekkoducha Owena, który jest dobrym coachem dla innych, w swoim życiu prywatnym już niekoniecznie wiedzie mu się tak, jakby tego chciał, mamy wspomagającą procentami wyluzowanie sąsiadkę, wyśmiewanego przez nią jednookiego syna, typowego ratownika zapatrzonego w siebie (w tej roli współtwórca komedii Nat Faxon) i nietuzinkowego sprzedawcę kąpielówek (sam Jim Rash jako Lewis). Wszyscy mają wyszukane osobowości, a gdy wejdą w wymianę zdań - nie będziecie chcieli, żeby skończyli. Po ?Najlepszych najgorszych wakacjach? zdobędziecie pożądane nastawienie do życia, które najgorszy żywot może uczynić najlepszym.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz