Nagrody dla dokumentów HBO Europe na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Agnieszka Zwiefka, autorka dokumentu produkcji HBO Europe Królowa ciszy otrzymała nagrodę Srebrny Róg dla reżyserki najlepszego filmu dokumentalnego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokument Królowa ciszy został również uhonorowany nagrodą za zdjęcia. Kolejny dokument HBO ? Niepowstrzymani otrzymał rekomendację do nagród Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz nagrodę za montaż. Dodatkowo na festiwalu po raz pierwszy w Polsce został pokazany najnowszy dokument koprodukowany przez HBO Europe K2. Dotknąć nieba.

Uhonorowany Srebrnym Rogiem dokument Królowa ciszy w reżyserii Agnieszki Zwiefki opowiada historię Denisy, romskiej dziewczynki, która mieszka razem z rodziną w obozowisku na obrzeżach Wrocławia. Nie słyszy, nie nauczyła się też mówić, ale uwielbia tańczyć i oglądać bollywodzkie filmy. Dzięki wyobraźni i tańcowi żyje w swoim świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrazić emocje, o których nie może opowiedzieć. Autorami nagrodzonych zdjęć do filmu są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak. Film można obejrzeć w HBO GO oraz w HBO2 16 czerwca o godz. 12.55, a także 3 lipca o godz. 12.55 w HBO.

Drugim uhonorowanym dokumentem HBO Europe jest film Niepowstrzymani  w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego. Dokument pokazuje historię trzech zawodników Seahawks Gdynia ? Krzysztofa, Sebastiana i Marcina, którzy mimo różnych charakterów odnaleźli wspólną pasję, jaką jest futbol amerykański. Dzieli ich wiele, ale gra w jednej drużynie zaciera wszelkie granice i sprawia, że doskonale rozumieją się także w życiu prywatnym. Film otrzymał rekomendację do nagród Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), a Jerzy Zawadzki nagrodę za montaż. Film można obejrzeć w HBO GO oraz 1 lipca w HBO2 o godz. 01.40.

Premierowo na Krakowskim Festiwalu Filmowym został zaprezentowany najnowszy dokument produkcji HBO Europe i Wajda Studio - K2. Dotknąć nieba w reżyserii Elizy Kubarskiej. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako ?czarne lato?. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. Premiera filmu w HBO i HBO GO odbędzie się 14 czerwca.

Na Krakowskim Festiwalu Filmowych w sekcji Laureaci festiwali została zaprezentowana wielokrotnie nagradzana na światowych festiwalachkoprodukcja HBO Europe Nadejdą lepsze czasy w reżyserii Hanny Polak. To opowieść o 11-letniej Juli, która mieszka na Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie, 20 km od centrum Moskwy. Teren otoczony murem i kontrolowany przez ochronę ma być wolny od intruzów. Mieszka tam jednak grupa ludzi tworzących małą, pozbawioną praw społeczność. Ci ludzie tworzą najbliższą rodzinę Juli. Tu toczy się jej życie i tu Jula marzy o przyszłości z dala od wysypiska. Autorką dokumentu jest Hanna Polak, nominowana do Oscara za Dzieci z Leningradzkiego. Premiera dokumentu w HBO w Polsce została zaplanowana na jesień 2015 roku.

Dodatkowo podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w ramach programu DOC LAB Poland odbyły się wspierające najlepiej zapowiadające się projekty dokumentalne warsztaty, których partnerem jest HBO Europe. Nagrodę HBO w wysokości 10 000 złotych otrzymał projekt Boskie w reżyserii Barbary Białowąs i Katarzyny Trzaski.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz