„Mroczna perła festiwalu!

Szumowska wprowadza do kina nowy gatunek!? Niemiecka prasa zachwycona filmem Małgorzaty Szumowskiej, a kolejne, świetne recenzje "Body/Ciało" płyną z całego świata.

Nie milkną echa po uroczystej premierze ?Body/Ciało? w ramach Konkursu Głównego 65. MFF Berlinale. Recenzenci z całego świata ? od Argentyny, przez Grecję, Hiszpanię i USA ? nie przestają chwalić polskiej produkcji, nazwanej przez opiniotwórczy ?Frankfurter Allgemeine Zeitung?: ?mroczną perłą festiwalu i obrazem, który wprowadza do kina nowy gatunek?. ?Cieszy mnie reakcja prasy. Mam poczucie, że niezależnie od tego, jaki będzie werdykt jurorów, poszło nam świetnie! Polskie kino ma się nieźle!? ? komentuje reżyserka, Małgorzata Szumowska.

Światowa premiera ?Body/Ciało? ? najnowszego filmu autorki głośnych i wielokrotnie nagrodzonych na świecie ?33 scen z życia?, ?Sponsoringu? i ?W imię?? ? odbyła się 9 stycznia w ramach Konkursu Głównego 65. MFF Berlinale. Ze względu na duże zainteresowanie produkcją, pokaz prasowy odbył się równolegle w dwóch kinach. Ton relacjonujących festiwal dziennikarzy z Polski nie pozostawiał wątpliwości, że mamy do czynienia z ?najlepszym, najbardziej spełnionym filmem Małgorzaty Szumowskiej(?Newsweek?), która wyrasta na jedną z ważniejszych europejskich autorek? (?Polityka?). ?To jak dotąd najbardziej udany film reżyserki? ? pisali zgodnie Anna Tatarska (Onet) i Jakub Popielecki z Filmwebu, który dodawał również, że ?Body/Ciało? wywołuje?Prawdziwe ciary na prawdziwym ciele?. ?Jednym słowem: sukces!? ? puentowała branżowa Stopklatka.

W ślad za polskimi dziennikarzami poszła prasa międzynarodowa.  Prestiżowe ?Screen Daily? odnalazło w ?Body/Ciało? podobieństwa do twórczości Kieślowskiego i podobne mu poczucie humoru. Zwracało też uwagę na ?wspaniałą scenę otwierającą? i ?zapadające w pamięć sylwetki bohaterów na czele z postacią graną przez polskiego weterana ? Janusza Gajosa?. Wątek ten pojawił się również w ?Hollywood Reporter?, który pisał o ?świetnych występach trójki głównych aktorów? i komplementował ?kreację obiecującej debiutantki ? Justyny Suwały?. Największy niemiecki dziennik opiniotwórczy ?Süddeutsche Zeitung? nazwał obraz Szumowskiej ?bardzo surową czarną komedią", która ukazuje komiczne strony nieszczęść. Podobne sądy znalazły się w ?Variety?, którego recenzent nazwał ?Body/Ciało?: ?mroczną komedią, która ? stawiając pytanie o sens życia i śmierci ? wiedzie do optymistycznego finału, wywołując uśmiech i rozbawienie widza.?

Wkrótce z innych zakątków świata zaczęły napływać kolejne opinie. Belgijski serwis Un Grand Moment de Cinema stwierdził, że ?mroczna komedia Szumowskiej u każdego wywoła serdeczny uśmiech?. Francuski portal kobiecy Tess, podobnie jak grecki Flix, komplementował poruszającą grę aktorską duetu Gajos-Suwała i zawarte w filmie, celne studium kobiecego ciała i psychiki. Hiszpański magazyn ?Fotogramas? docenił humor i obecną w filmie filozoficzną nutę. Argentyński dziennik ?Pagina? nazwał film ?unikatowym?, a brazylijskie ?Diario de Pernambuco? ?ironicznym? lecz ?delikatnym?. Kropkę nad ?i? postawił opiniotwórczy ?Frankfurter Allgemeine Zeitung?, nazywając film Szumowskiej ?mroczną perłą festiwalu i obrazem, który wprowadza do kina nowy gatunek?.

?Byłam zaskoczona świetnym przyjęciem filmu jako czarnej komedii. Taka była nasza, autorów, intencja i okazało się, że świat filmowy odczytał ją bezbłędnie. Cieszy mnie reakcja prasy niemieckiej, która pisze o filmie z entuzjazmem. Film już został zaproszony na kolejne prestiżowe festiwale, w tym London Film Festiwal i Toronto. Sprzedał się do kilku krajów i nadal zgłaszają się kolejne. Mam poczucie, że niezależnie od tego, jaki będzie werdykt jurorów, poszło nam świetnie! Polskie kino ma się nieźle!? ? mówi Małgorzata Szumowska.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=MekWbHec3Gs[/youtube]

Body/Ciało w kinach od 6 marca

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz