Młodzi nagradzają „11 minut” Skolimowskiego w Wenecji

"11 minut" Jerzego Skolimowskiego nagrodzone na tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji! 77-letni reżyser otrzymał nagrodę od Jury Młodzieżowego. Polskie objawienie Wenecji walczy teraz o Złote Lwy w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obraz trafi do szerokiej dystrybucji kinowej już 23 października.

"11 minut" to najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, okrzyknięty ?arcydziełem? i ?najlepszym filmem tegorocznego festiwalu w Wenecji!". Polski film, który ?rzucił wyzwanie Hollywood?, trafi do kin 23 października. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer (?Gra o tron?). Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni ?11 minut?, poza obecnością na 72. Festiwalu w Wenecji, znalazło się również w konkursie głównym 59. BFI Film Festival. Zostanie też zaprezentowane publiczności w ramach 40. MFF w Toronto.

?To najlepszy film, jaki widzieliśmy do tej pory w Wenecji?. ?Mistrzowski?. ?Arcydzieło!?. Polskie kino rzuciło ?wyzwanie Hollywood? ? pisali zachodni krytycy po światowej premierze "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Film nagrodzono trwającymi kwadrans owacjami na stojąco i okrzyknięto jednym z faworytów do nagród 72. Festiwalu w Wenecji!

Do głosów entuzjastycznych głosów Anny Franklin i Luisa Martineza przyłączyli się recenzenci La Repubblica: ?Prawdziwe kino! Piorunujący thriller, który wybrzmiewa w rytmie rapu? oraz Il Sole 24 Ore: ?Z robiącą wrażenie siłą obrazu i dźwięku Skolimowski tworzy thriller, który trzyma w ogromnym napięciu, w którym suspens rośnie z upływem minut i w którym nie zostawia się widza ani na chwilę w spokoju. Wiele osób obecnych w Wenecji, przede wszystkim w mediach społeczościowych, domaga się dla filmu nagrody, która również tym razem byłaby bardzo zasłużona?.

W podobnym duchu wyrażają się także polscy krytycy, m.in. Barbara Hollender (?Wyrasta na jednego z faworytów festiwalu?) oraz Tadeusz Sobolewski. ??11 minut? faktycznie zasługuje na Lwa. Jak dotąd nie widać lepszego kandydata? ? pisał dziennikarz. ?Konferencja prasowa ?11 minut? nie była długa, ale miała przebieg triumfalny. ?To najlepszy film festiwalu, godny Złotego Lwa? ? wywodził włoski krytyk. ?Od czasu ??Zabriskie Point?? Antonioniego nie widziałem mocniejszego apokaliptycznego finału?? ? czytamy w weneckiej relacji Sobolewskiego.

Sam reżyser pytany o przesłaniu swojego obrazu odpowiadał następująco. ?Życie jest skarbem, ale my uświadamiamy to sobie wtedy, gdy je tracimy. Wykorzystujmy je jak najlepiej, póki żyjemy? ? mówił o ?11 minutach? i zapewniał, że dobrze bawił się w czasie ich realizacji. Gdy jeden z uczestników spotkania powiedział twórcy, że o ile poprzednio nakręcił ?Essential Killing? (2010), teraz popełnił ?Essential Filming?. Autor nie zaprzeczył. ?Jeśli wierzyć bukmacherom, ?11 minut? ma duże szanse na główną nagrodę 72. edycji festiwalu filmowego w Wenecji. Jeśli ufać oklaskom po premierze i reakcjom dziennikarzy na konferencji prasowej, szanse te są jeszcze większe? ? podsumował sprawę Onet.

"11 minut" to najnowszy film Jerzego Skolimowskiego ? twórcy obsypanego nagrodami obrazu ?Essential Killing?, uhonorowanego m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagrodą Główną za najlepszy film w Mar del Plata (Argentyna), czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi ? Orzeł i pięcioma nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni ? w obu przypadkach dla najlepszego filmu. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer (?Gra o tron?). Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni ?11 minut? znalazło się w konkursach głównych 72. Festiwalu w Wenecji i 59. BFI Film Festival, zostanie też zaprezentowane widowni w ramach 40. MFF w Toronto.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=Fs2H5p9x8T4[/youtube]

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona ? aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

?Stąpamy po kruchym lodzie, na skraju przepaści. Za każdym rogiem czyha nieprzewidziane, niewyobrażalne. Nic nie jest pewne ? następny dzień, następna godzina, nawet następna minuta. Przyszłość jest tylko w naszej wyobraźni. Wszystko może skończyć się raptownie, w najmniej oczekiwany sposób? ? Jerzy Skolimowski.

"11 minut" w kinach od 23 października 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz