?Młodych Polaków portret własny? – Narodowe Centrum Kultury partnerem edukacyjnym filmu ?Kamienie na szaniec?

Wystartował Ogólnopolski Konkurs ?Młodych Polaków portret własny?. Narodowe Centrum Kultury zostało partnerem edukacyjnym filmu ?Kamienie na szaniec? w reżyserii Roberta Glińskiego.

Kim byliby dziś Rudy, Zośka i Alek? Czego możemy się od nich nauczyć? Co dzisiaj jest wartością i co pozostawimy po sobie? To pytania, na które odpowiedzą sobie uczestnicy ogólnopolskiego Konkursu ?Młodych Polaków portret własny?, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Monolith Films - dystrybutora i producenta filmu ?Kamienie na szaniec?.

 Konkurs realizowany jest w ramach obchodów 25-lecia III RP i przeznaczony dla młodzieży urodzonej po 4 czerwca 1989 roku. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie eseju, felietonu lub rozprawki nawiązującej do książki Aleksandra Kamińskiego ?Kamienie na szaniec? lub/oraz jej ekranizacji w reżyserii Roberta Glińskiego na jeden z poniższych tematów:

  • Czym się dzisiaj kierować - sercem czy rozumem?
  • Jak okoliczności zmieniają nasze postawy - kim byłbyś/byłabyś w 1943 roku?
 

Celem konkursu jest spisanie spostrzeżeń i odczuć młodych żyjących w wolnej Polsce wobec historii ich rówieśników z 1943 roku, których marzenia, poświęcenie i odwaga zostały opisane w ?Kamieniach na szaniec? Aleksandra Kamińskiego. Historię Rudego, Zośki i Alka na ekrany kin przeniósł Robert Gliński, który swoim filmem ? premiera już 7 marca - chce przemówić do młodych i pokazać, że ideały bohaterów Kamińskiego wcale nie różnią się od współczesnych - ?ekranowa wizjaKamieni na szaniec poprzez budzone emocje i postawy młodych bohaterów ma skłaniać do refleksji na temat wartości nie tylko patriotyzmu, ale także przyjaźni i miłości ? samego życia, bo aby być trzeba myśleć i czuć? ? mówi reżyser.

Konkurs wystartował w sobotę 1 lutego i potrwa do końca kwietnia ? prace należy wysyłać na adres esej@nck.pl. Nagrodą w konkursie jest publikacja pracy w zbiorze książkowym pt. ?Młodych Polaków portret zbiorowy?, który zostanie wydany przez Narodowe Centrum Kultury.

W ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury zorganizowana zostanie także wystawa w warszawskiej Galerii Kordegarda.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.kamienienaszaniec.com oraz www.nck.pl.

?Kamienie na szaniec? - premiera: 7 marca 2014

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz