Młody kierowca bezpieczny na drodze z programem Cinema Drive

Ujawnione przez media w ostatnim czasie okoliczności najtragiczniejszych wypadków z udziałem młodych kierowców m.in. wypadek w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło sześć osób czy śmierć siedmiu nastolatków pod Chełmnem to tragedie, których można było uniknąć.

Raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 2013 roku, dotyczący stanu BRD w Polsce pokazuje, że nasz kraj, w rankingu bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej, ze wskaźnikiem ponad 9 osób zabitych na 100 tys. mieszkańców, jest drugim krajem o najwyższym poziomie zagrożenia życia w ruchu drogowym. Najwyższy wskaźnik ilości wypadków, ponad 23%, to wypadki z udziałem młodych kierowców w wieku 18-24 lata.

Główne przyczyny dużej liczby wypadków powodowanych przez młodych kierowców to przede wszystkim niedostateczny poziom wiedzy oraz wpływ alkoholu na organizm kierującego pojazdem, brawura i skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze. Co równie przerażające, aż 60% młodych Polaków przyznało się, że prowadziło samochód bez prawa jazdy! ? pokazują badania zrealizowane w ramach programu pilotażowego Cinema Drive.

Początek szkoły to nowa przygoda

Wśród polskiej młodzieży to właśnie jesienią najwięcej osób po raz pierwszy wyjeżdża na drogę samochodem tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. W czasie wakacji młodzi ludzie spieszą się z kursem, aby we wrześniu móc pochwalić się ?plastikową licencją?. Niestety pozytywnie zdany egzamin to zbyt mało, aby czuć się pewnie i bezpiecznie za kierownicą, bowiem kurs nie przygotowuje w pełni do różnorodnych zdarzeń, które mogą przyczynić się do wypadku, a w czasie jazdy pojawiają się przypadkowo. Ze statystyk wynika także, że Polska jest jednym z krajów, w których najwięcej osób jeździ bez prawa jazdy.

Zauważyć ostrzeżenie

Młodzi kierowcy są nie tylko niedoświadczeni, ale łatwo też ulegają presji swoich rówieśników. Korzystając z samochodu niebezpieczeństwo niosą ze sobą również brawurowe zachowania, na które decydują się osoby w wieku 18-24 lata. Jak wynika ze statystyk po przeprowadzeniu pilotażowego programu edukacyjnego Cinema Drive w Polsce, co drugi młody kierowca zareaguje na zbyt szybką jazdę kolegi, czy koleżanki. Choć daleko nam do wyników z Australii (gdzie w takiej sytuacji zareaguje aż 95% kierowców), wzrost świadomości na poziomie prawie 22% budzi zadowolenie. W roku szkolnym pojawia się również dużo okazji do uczczenia swojego sukcesu. Najczęstszą przyczyną wypadków powodowanych przez nastolatków jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i wsiadanie za kółko po alkoholu. Ryzyko niesie także utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami oraz niedostosowane do sytuacji manewry, takie jak wyprzedzanie. Aż 63% młodzieży z Polski deklaruje, iż po zapoznaniu się z programem Cinema Drive jest świadome konsekwencji niebezpiecznych zachowań na drodze.

Bezpiecznie w nowym roku szkolnym

Jednym z istotnych narzędzi edukacyjnych, kierowanym do młodych kierowców, jest program kinowy Cinema Drive. 2 dynamiczne filmy oraz słuchowisko wpływają na wyobraźnię młodzieży, efektywnie adresując najważniejsze tematy, takie jak jazda po alkoholu, rozproszenie uwagi czy presja otoczenia. Po akcji pilotażowej programu Cinema Drive aż ? osób w wieku 16-19 lat zadeklarowało, iż nie wsiądzie za kierownicę po wypiciu jednego piwa, a ponad 70% rozumie niebezpieczeństwo wynikające z równoczesnego prowadzenia auta i SMS-owania. Także prawie 70% młodzieży z Polski oceniło program Cinema Drive jako wartościowy z ich punktu widzenia. Jak pokazują wyniki akcji pilotażowej, 2-godzinny sens jest w stanie zmienić postrzeganie wartości, jakimi są życie i odpowiedzialność.

Program edukacyjny Cinema Drive dedykowany jest zorganizowanym grupom ze szkół ponadgimnazjalnych. Seanse można zobaczyć w Cinema Park w Warszawie (Cinema City Bemowo) oraz Cinema Park w Krakowie (Cinema City Bonarka). Koszt biletu to 22 zł (plus opłata za okulary 3D w wysokości 3 zł).

Więcej szczegółów na stronie www.cinemadrive.pl

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz