Miłość, która pozwala przetrwać – prawdziwi bohaterowie filmu

„Wyrwali mi go z ramion, na 18 długich lat” - Teresa Klemańska, matka Tomka Komendy, który został skazany za zbrodnię, której nie popełnił.

Tylko dzięki miłości byli w stanie przetrwać.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” - w kinach od 18 września

Nie sposób opisać tego, co czuje matka, której syn, choć niewinny, zostaje skazany na 25 lat więzienia. Nie ma słów, aby wyrazić miłość kobiety, która nigdy nie straciła wiary i cały czas stała przy swoim synu, gdy mijały długie lata jego niewoli. Historia Teresy Klemańskiej i Tomasza Komendy to dowód na to, że dzięki miłości można przezwyciężyć wszystko. To właśnie miłość pomogła im przetrwać trudne, niemal graniczne doświadczenia – niesłuszne oskarżenie chłopaka o popełnienie brutalnego przestępstwa, skazanie go na dwadzieścia pięć lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił oraz niełatwą walkę o uniewinnienie. Choć historia, która przydarzyła się im obojgu, może przerażać, jedna rzecz na pewno podtrzymuje na duchu: istnieje siła, dzięki której jesteśmy w stanie przetrwać nawet najgorsze. Tą siłą są nasi bliscy. Tą siłą dla Tomka Komendy była jego matka, a dla Teresy Klemańskiej to właśnie wizja uniewinnienia syna była najsilniejszym napędem i największą motywacją.

„Mamusiu, głowa do góry. Damy radę. Zobaczysz, że wyjdę i będziemy razem”.

(Tomasz Komenda)

Obraz zawierający osoba, mężczyzna, wewnątrz, stojące

Opis wygenerowany automatycznie
braz zawierający wewnątrz, krzesło, siedzi, kot

Opis wygenerowany automatyczni
P_03122019-031.fot.ROBERTPALKA
P_13112019-017.fot.ROBERTPALKA
braz zawierający osoba, wewnątrz, mężczyzna, siedzi

Opis wygenerowany automaty

Fot. Robert Pałka

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi.

Tomasz Komenda

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje.

Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy

Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych.

Anna Waśniewska-Gill, producentka

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans.

Jan Holoubek, reżyser

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz