Milioner z ?Nietykalnych? niczym Hugh Grant ? François Cluzet w filmie ?Pożądanie?!

François Cluzet, pamiętany z rewelacyjnej roli niepełnosprawnego milionera w hicie ?Nietykalni?, zagrał u boku Sophie Marceau w filmie pt.: ?Pożądanie?. Piękna aktorka z uśmiechem wspomina wspólną pracę na planie a reżyserka z podziwem porównuje jego rolę do kreacji Hugh Granta. ?Pożądanie? w  polskich kinach pojawi się już 18 lipca.

 François Cluzet urodził się 21 września 1955 roku w Paryżu. W swoim dorobku ma niemal 100 filmowych kreacji, w tym w takich hitach, jak "Nietykalni", ?Francuski pocałunek? czy ?Niewinne kłamstewka?. Na początku lat 90. pracował z Agnieszką Holland na planie dramatu ?Olivier, Olivier?. Był 10-krotnie nominowany do statuetki Cezara, którą ostatecznie zdobył dzięki kreacji w obrazie ?Nie mów nikomu? w reżyserii Guillaume'a Caneta. Na scenie zadebiutował w 1976 roku. Wkrótce potem zaczął pojawiać się w telewizji i w filmach krótkometrażowych. Pierwszą ważniejszą rolę w pełnym metrażu stworzył pod okiem Claude'a Chabrola w ?Dumnym koniu? (1980), z którym później pracował regularnie. Grał również u tak wybitnych twórców jak Bertrand Tavernier (?Około północy?), Tony Gatlif (?Rue du départ?) czy Claire Denis (?Czekolada?). Robert Altman zaangażował go do ?Pr?t-?-porter?, a Lawrence Kasdan do ?Francuskiego pocałunku?. W życiu prywatnym był związany m.in. z Marie Trintignant.

W filmie ?Pożądanie? Lisy Azuelos aktor wciela się w rolę Pierra - żonatego i prowadzącego szczęśliwe życie rodzinne prawnika. W obrazie tym partneruje mu Sophie Marceau. Oto jak na wieść o udziale we wspólnym filmie zareagowała piękna aktorka: ?Nie byłam zaskoczona, bo François jest jednym z najlepszych aktorów swojego pokolenia! Emanuje aurą kogoś bardzo uczciwego,  co bardzo współgra z charakterem jego postaci. Jego życie jest ułożone, jest szczęśliwy, naprawdę kocha swoją żonę. Nie ma cienia dwuznaczności w jego osobie, wydaje się niezawodny. To dodaje uroku jego postaci, no i oczywiście suspensu w momencie gdy dochodzi do spotkania, które wszystko wywraca do góry nogami?.

Sophie Marceau nie kryje entuzjazmu, kiedy wspomina wspólną pracę na planie. Na pytanie ?jak Wam się grało razem?? odpowiedziała: ?Bardzo dobrze! Bardzo lubię Françoisa Cluzet?a. To człowiek z ogromnymi wrażliwościami, które da się odczuć na ekranie. Podczas prób towarzyszyły nam zabawne momenty, ponieważ mieliśmy zagrać sceny bardzo blisko siebie, a on nie mógł się odważyć porządnie mnie chwycić. Musieliśmy robić różne ćwiczenia przygotowujące. Myślę, że dla niego najtrudniejsza była scena w klubie. Mieliśmy razem tańczyć, a on był przerażony. Ale dzięki jego aktorskiej oszczędności w środkach, zarówno gestach jak i słowach, udało mu się  pokazać bardzo wiele! Czasami nawet nie czuje się, że gra, a na koniec wychodzi z tego taka piękna melodia. To bardzo przyjemne. Rzadko zdarza się pracować  z aktorem, który ma taki talent, swobodę, łatwość ... z wyjątkiem tańca?.

Reżyserka ? Lisa Azuelos podkreśla, że ?Pożądanie? to pierwszy film, w którym mamy okazję zobaczyć Françoisa  Cluzeta w romantycznej roli. ?Byłam zachwycona, kiedy się zgodził, bo naprawdę chciałam go zobaczyć w czymś kompletnie innym.? - wspomina - ?Dla mnie to największy francuski aktor! Jestem fanką wszystkich jego filmów od ?Piekła? przez ?Niewinne kłamstewka? aż po ?Nietykalnych?. François jest w stanie zagrać każdego: od tetraplegika (osobę z czterokończynowym paraliżem) po głupca, przez alkoholika czy bezrobotnego. Nigdy jednak nie grał osoby, która stanowi obiekt pożądania. Chciałam go zobaczyć w roli ? la Hugh Grant i absolutnie mnie nie zawiódł!?

Sam aktor również bardzo dobrze wspomina udział w kręceniu filmu. ?Byłem bardzo zaskoczony i wyróżniony tym, że Lisa zobaczyła we mnie idealnego mężczyznę dla kobiety, którą gra Sophie.? ? mówi Cluzet ? ?Nigdy nie grałem tego typu roli, więc byłem bardzo szczęśliwy na myśl o wyzwaniu. Owszem, byłem zaskoczony, że stałem się obiektem mrocznego pożądania (może tylko według mnie), ale wciąż jednak pożądania?.

?Pożądanie? w kinach od 18 lipca

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz