„Męskie czytanie” – Bluszcz, Chabior, Simlat

MĘSKIE CZYTANIE ?RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie?

BLUSZCZ / CHABIOR / SIMLAT oraz IWASZKIEWICZ głosy / filmy / archiwalia

Środa, 18 listopada 2015 r., godz. 19.30 Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Bracka 15, Warszawa

- Uważam siebie za człowieka niezmiernie prostego i zwyczajnego, i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł się mnie bać ? mówił Jarosław Iwaszkiewicz, jeden z gigantów polskiej literatury XX wieku. W PRL był instytucją: wielki posturą i popularnością, drukowany w ogromnych nakładach i ekranizowany, traktowany jak wyrocznia, ikona męskiego stylu i celebryta. Budził podziw, zazdrość i lęk.

Ale kim był prywatnie? Czego się wstydził, w kim się kochał. Kiedy przeżył największą namiętność, czy bywał samotny, czym pachniał i w co się ubierał. Wreszcie - kto pomagał mu na starość wyjść z wanny i komu ufał?

Do świata męskiej intymności zaprowadzą trzej świetni aktorzy: Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior i Łukasz Simlat. Pokażą różne wcielenia człowieka, który żył w kilku skonfliktowanych rolach jednocześnie. Będą interpretować fragmenty nowej książki ?Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie? Anny Król (Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, 2015).

To zaskakujący portret, bo po raz pierwszy tak otwarcie ukazany został homoseksualizm pisarza, jego stosunek do pieniędzy i polityki, choroba psychiczna żony, uczuciowe uwikłanie. Nowe są także materiały wykorzystane w opowieści: niepublikowane listy miłosne, rzeczy, ubrania, prywatne zapiski zachowane 35 lat po śmierci autora w setkach teczek.

Powstały oparte na faktach sceny fabularne: intymne zbliżenia, codzienne rozmowy, ulotne chwile. Prezentowane przez aktorów pozwolą być z Iwaszkiewiczem w osobistych momentach. Tych spędzonych z żoną Anną, ukochanym Jerzym Błeszyńskim, kuzynem Karolem Szymanowskim i zaufanym sekretarzem Szymonem Piotrowskim. Od młodości do schyłku życia, od nocnych zabaw w przedwojennym Zakopanem, aż po tragiczny finał miłości w szpitalu gruźliczym w Turczynku.

?Męskie czytanie? to wieczór, który połączy aktorstwo, archiwalia i obrazy wideo. Premierowo pokazane zostaną towarzyszące książce nowe materiały filmowe, nakręcone w miejscach ważnych dla Iwaszkiewicza. Prezentowane też będą artystyczne fotografie przedmiotów i strojów pisarza, przygotowane przez Olgę Świątecką. Specjalny udział w wydarzeniu będzie miał sam Iwaszkiewicz.

Historia się nie powtarza, ale może zrobi dla mnie wyjątek? ? pisał w ?Dziennikach?. Zapraszamy do udziału w niezwykłej powtórce zdarzeń sprzed lat.

Wstęp jest wolny. Więcej informacji: www.facebook.com/wilkikrol

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz