„Martin Eden” inspirowany bestsellerową powieścią Jacka Londona już w listopadzie w kinach

„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do Europy drugiej połowy XX wieku. Wcielający się w główną rolę Luca Marinelli za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji. 

Tuż przed premierą kinową na rynku pojawi się wznowienie powieści Jacka Londona, która będzie miała filmową okładkę. Książka dostępna będzie w księgarniach całej Polski od 16 listopada. 

Powieść Jacka Londona "Martin Eden" miała już wiele adaptacji filmowych. Tym razem włoski reżyser Pietro Marcello przeniósł fabułę filmu nie tylko w czasie ale też w inne miejsce. Akcja najnowszej adaptacji głośnej książki rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku, w uwielbianym przez filmowców Neapolu. Reżyser tym samym chciał pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii napisanej w 1909 roku.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/0QGFRUWfZbw" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

U podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej stają klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja. 

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Postanawia dorównać jej i zdobyć wykształcenie. 

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – short lista 
2020 – Nagrody David di Donatello – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
2020 – Faro Island Film Festival – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacja dla najlepszego aktora, nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego
2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne taśmy) – nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - nagroda Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – Nagroda Platform
2019 – Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli – nagroda za najlepszy film
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gandawie – nagroda Specjalna Jury dla najlepszego reżysera
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie
2019 – Festiwal Filmowy w Göteborgu

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz