Małgorzata Szumowska nominowana do Złotego Niedźwiedzia! „Body/Ciało” w Konkursie Głównym 65. MFF Berlinale.

Kolejny międzynarodowy sukces polskiego kina! Nowy film Małgorzaty Szumowskiej ? "Body/Ciało" został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 65. MFF Berlinale i jest drugim z rzędu, po głośnym ?W imię??, obrazem reżyserki, który będzie reprezentował nasz kraj w walce o prestiżowego Złotego Niedźwiedzia. Tym samym autorka "Body/Ciało" dołącza do Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy, jedynych dotychczas twórców z Polski, których kolejne dzieła toczyły zmagania o jedną z najcenniejszych nagród filmowych na świecie!

Jedna z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia ? Małgorzata Szumowska, powraca do walki o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Jej najnowszy obraz, wyczekiwane "Body/Ciało" z Januszem Gajosem i Mają Ostaszewską, to nie tylko kolejna produkcja, której światowa premiera odbędzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, ale również ? drugi z rzędu film reżyserki ? który zakwalifikował się do Konkursu Głównego imprezy. W całej historii festiwalu tylko dwaj polscy twórcy mogli poszczycić się takim osiągnięciem. Pierwszym z nich był Roman Polański, który w latach 1965 i 1966 zaprezentował berlińskiej publiczności nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem ?Wstręt? oraz ?Matnię?. Trzy dekady później, w latach 1996 i 1997, w Konkursie Głównym imprezy o nagrody rywalizowały kolejno ?Wielki tydzień? i ?Panna Nikt? Andrzeja Wajdy.

Tegoroczne "Body/Ciało" jest dla Szumowskiej czwartym filmem, który zaistnieje na MFF Berlinale. W 2013 roku, w ramach Konkursu Głównego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, odbyła się światowa premiera filmu ?W imię??. Obraz uhonorowano prestiżową nagrodą Teddy. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Przed ?W imię?? publiczność MFF w Berlinie, w sekcji Panorama, miała okazję oglądać dwa inne obrazy Szumowskiej. Pierwszym z nich było ?Ono? z 2004 roku. Drugim głośny ?Sponsoring? z Joanną Kulig i laureatką Oscara i Cezara Juliette Binoche, który 10 lutego 2012 otworzył Panoramę 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film spotkał się z wielkim zainteresowaniem i znakomitym przyjęciem publiczności.

Nowy film Małgorzaty Szumowskiej, autorki głośnych i wielokrotnie nagrodzonych na świecie ?33 scen z życia?, ?Sponsoringu? i ?W imię??, który znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny ? Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Film Małgorzaty Szumowskiej znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia tegorocznego Berlinale. To drugi z rzędu ? po ?W imię?? ? film Szumowskiej startujący w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie i czwarty w programie imprezy. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina ? Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. W obsadzie, jak zawsze u autorki ?Sponsoringu? i ?33 scen z życia?, znakomite nazwiska ? Janusz Gajos (?Układ zamknięty?), Maja Ostaszewska (?W imię??), Adam Woronowicz (?Pani z przedszkola?), Ewa Dałkowska (?Korczak?), Władysław Kowalski (?Bogowie?). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje warszawska rzeźbiarka i stylistka Justyna Suwała. Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance (?Nieulotne?) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej ? ?33 sceny z życia?.

"Body/Ciało" to opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela; o ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym ?ciałem?; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy. "Body/Ciało" to prosta i sentymentalna historia. Chcemy ją opowiedzieć z dystansem, inteligentną ironią i humorem. Małgorzata Szumowska

"Body/Ciało"  w kinach od 6 marca

Źródło:materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz