?Lubos gra perfekcyjnie? według ?Variety?

Eryk Lubos to jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Jest laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, należy do nieformalnego grona ?aktorów Smarzowskiego?, a już w marcu będziemy mieli okazję podziwiać jego nagrodzoną na międzynarodowym festiwalu filmowym rolę w najnowszym projekcie Jana Jakuba Kolskiego pt.: ?Zabić bobra?.

Urodzony w 1974 roku w Tarnowskich Górach, 39-letni już obecnie Eryk Lubos nie może narzekać na brak ról, nagród i aktorskich perspektyw na przyszłość. Młody absolwent PWST we Wrocławiu pierwszy raz na wielkim ekranie pokazał swój talent w filmie ?Stara Baśń? Jerzego Hoffmana. Później na koncie Eryka pojawiły się takie produkcje jak ?Ono? Małgośki Szumowskiej, ?PitBull? Patryka Vegi, ?Ryś? Stanisława Tyma czy ?Boisko bezdomnych? Kasi Adamik. To właśnie za udział w ostatnim ze wspomnianych filmów otrzymał swoją pierwszą nagrodę. W 2008 roku Eryk Lubos został wyróżniony za Najlepszą rolę drugoplanową w ?Boisku bezdomnych? na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zwycięstwo to otworzyło mu drzwi do tak prestiżowych projektów jak ?Dom zły?. Od tego czasu Lubos nie rozstawał się już na krok ze słynnym ?Smarzolem?. Został zaliczony do nieformalnego grona ?aktorów Smarzowskiego?, którzy pracują przy wszystkich kolejnych projektach reżysera. Eryk Lubos miał okazję zagrać nieokrzesanego żołnierza Armii Czerwonej w ?Róży?, porywczego policjanta w ?Drogówce? i wreszcie walczącego z niesprzyjającą grawitacją Charlesa Bukowskiego w ?Pod Mocnym Aniołem?.

Dużym przełomem w dorobku aktora była główna rola w filmie ?Moja Krew? z 2009 roku w reżyserii Marcina Wrony. Otrzymał za nią nominację do Złotej Kaczki (Najlepszy aktor sezonu 2009/2010) oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, czyli wyróżnienie przyznawane młodym aktorom, którzy wyróżnili się wybitną indywidualnością. W 2010 roku pierwszy raz spotkał się na planie zdjęciowym z Janem Jakubem Kolskiem przy okazji kręcenia ?Wenecji?. Już wkrótce zaowocowało to główną rolą w kolejnym filmie cenionego reżysera ?Jańcia Wodnika?, ?Jasminum? czy ?Pornografii?. Eryk Lubos zagrał postać Eryka w produkcji ?Zabić bobra?. Dzięki niej otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę w swojej karierze ? Nagrodę dla Najlepszego Aktora na międzynarodowym festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Prawami do nakręcenia amerykańskiej wersji filmu zainteresowały się studia Brada Pitta czy Martina Scorsese. ?Zabić bobra? otrzymało nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu na międzynarodowym festiwalu filmowym Camerimage, a recenzenci zachodnich pism branżowych takich jak Variety, The Hollywood Reporter czy Screen bardzo chwalili w swoich recenzjach zarówno pracę Jana Jakuba Kolskiego jak i główną rolę Eryka Lubosa.

?Lubos gra perfekcyjnie?

Boyd van Hoeij, VARIETY

Obecnie przed Erykiem kolejna szansa na uzupełnienie półki ze statuetkami. To nominacja w ramach Orłów 2014 - nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową ? za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską w filmie ?Dziewczyna z szafy?. Trzymamy kciuki.

?Zabić bobra? w kinach od 21 marca

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz