Looper: Pętla Czasu recenzja filmu

Na jednym z plakatów mogliśmy przeczytać, że Looper to Matrix naszej epoki? To nie tylko Matrix, ale także Raport Mniejszości i Pamięć Absolutna w jednym. Taka mieszanka może być nieco skomplikowana ? wierzcie mi jednak, że naprawdę dobrze się sprawdziła. Rian Johnson, który jest reżyserem tej produkcji nie słynie z wielkich, a tym bardziej głośnych, mainstreamowych filmów. Przygotowywał m.in. dwa odcinki genialnej serii Breaking Bad, a to może dać potencjalnemu widzowi do myślenia. Looper to przede wszystkim kino bardzo nietypowe. Nie jest to ani standardowy film akcji, ani zwyczajny ?zabili go i uciekł?. Natomiast poziom s-f jest tutaj dość surowo potraktowany, a w finale dodano do niego lekką nutę absurdu, która sprawia że produkcja zwiększa swoją ocenę w kategorii epickości.
mat. prom.
                      Looperzy to specjalni zabójcy ? wykonują z pozoru bardzo czystą robotę ?likwidacyjną?. W 2044 roku nie ma jeszcze możliwości na podróże w czasie. Jednak 30 lat później wehikuł zostanie wynaleziony i przemieszczanie się za jego pomocą będzie przestępstwem i tym, co kartele mafijne będą potrzebować najbardziej. Zadaniem looperów jest zabijanie ludzi przysyłanych z przyszłości w określone miejsce. Zakryta twarz, założony kaftan, bez pytań i zbędnych ceregieli ? kulka w łeb, zapłata od ręki, a ciało do pieca. Problem pojawia się wtedy, gdy kartel stwierdza w przyszłości, że czas ?zamknąć pętlę? (loop ? z ang. pętla). Przysyła więc swojemu zabójcy jego wersję z przyszłości. Kiedy zadanie zostanie wykonane, looper otrzymuje sowitą zapłatę, która pozwoli mu dostatnie żyć aż do momentu wyroku (ok. 35 lat).
mat. prom.
Główny bohater to najlepszy zabójca, ale jak każdy człowiek ma pewne wątpliwości. Gdy docierają plotki o niezwykłym wojowniku, który podporządkowuje sobie wszystkie kartele w przyszłości i zamyka wszystkie pętle ? Joe nerwowo czeka na ?zamknięcie? swojej. Kiedy dostaje zlecenie, Joe z przyszłości ucieka i zostawia mu list? Rozpoczyna się poszukiwanie nowego dyktatora mafii z 2077 roku. W pierwszym rzucie trzeba pochwalić niesamowitą postawę Levitta. Sam pomysł, aby make up'em upodobnić go do Bruce'a Willisa wyszedł genialnie. Widać też, że młody aktor długo pracował na mimiką i gestykulacją. Fakt, że reżyser znał się z Josephem jeszcze z filmu Brick mówi samo za siebie. Widać, że współpraca na planie szła bezbłędnie, a Willis właściwie partnerował młodszemu koledze. Sama koncepcja produkcji i to w jaki sposób historia się rozwija jest niezwykle ciekawe. Kolejne wątki, które komplikują fabułę wciągają widza w tytułową pętlę, pomiędzy równoległymi wymiarami. Nie ma jednak momentu, w którym fabuła staje sie niekompletna lub bezsensowna. Suspens upada czasami na rzecz przydługich dialogów, ale akcja wynagradza cierpliwość. Looper to film specyficzny, ale świetnie nakręcony. Fani nietypowego kina s-f, a także rozbudowanych produkcji sensacyjnych będą na pewno zadowoleni. U mnie spokojnie 7/10. Obejrzyjcie zwiastun:    
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz