„Letnie przesilenie” najlepszym polskim filmem na Camerimage!

?Letnie przesilenie? w reżyserii Michała Rogalskiego zwycięzcą Konkursu Filmów Polskich 23. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage w Bydgoszczy!

?Letnie przesilenie? to nowy film producentów ?Wszystko, co kocham? ? polskiego kandydata do Oscara w 2011 roku. Reżyserem jest Michał Rogalski (?Ostatnia akcja?, ?Czas honoru?). Do tej pory ?Letnie przesilenie? zdobyło Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na 39. MFF w Montrealu, a na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni Nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą dla Marii Semotiuk, Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Jerzego Zielińskiego oraz Złote Kociaki ? Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta. Teraz do tych wyróżnień dołączyła statuetka przyznana przez międzynarodowe jury 23. edycji festiwalu filmowego Camerimage w Bydgoszczy, gdzie obraz Michała Rogalskiego zwyciężył w Konkursie Filmów Polskich.

W rolach głównych widzowie zobaczą młodych aktorów: Filipa Piotrowicza (?Wenecja?), Urszulę Bogucką (?Komornik?) i Marię Semotiuk (?W ciemności?), wspieranych przez Bartłomieja Topę (?Obietnica?, ?Pod Mocnym Aniołem?), Agnieszkę Krukównę (?Korczak?, ?Lista Schindlera?) oraz Krzysztofa Czeczota (?Anatomia zła?). Muzykę skomponował Alexander Hacke ? wybitny muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina ?Głową w mur?.

Michał Rogalski, reżyser ?Letniego przesilenia? oraz twórca takich produkcji jak ?Ostatnia akcja? czy serial ?Czas Honoru?, tak mówi o swoich inspiracjach do nakręcenia filmu: ?Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas drugiej wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Nawet gdy obok, niemal za rogiem, dochodzi do monstrualnych zbrodni.?

?Letnie przesilenie? w kinach w 2016 roku

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków ? chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej znajdującego się w pobliżu obozu koncentracyjnego. Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W domu okazuje się, że są w niej płyty jazzowe i patefon. Romek chce zaimponować swojej koleżance i puszcza jej muzykę. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm przekrada się przez płot i wchodzi przez okno do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz