Lekcje historii

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Dom Wydawniczy Rebis oraz Kino Atlantic zapraszają nauczycieli, uczniów, dyrektorów szkół oraz widzów Kina Atlantic na lekcję historii z Wiesławem Adamczykiem, autorem książki pt. "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" połączoną z prezentacją unikalnych zdjęć i dokumentów

?KIEDY BÓG ODWRÓCIŁ WZROK?

Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie Z przedmową Normana Daviesa Wiesław Adamczyk Przekład Ewa Ledóchowicz

Seria Historia

21 maja, godz. 13.30  Kino Atlantic

* Aby wziąć udział w spotkaniu 21 maja, należy do 17 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy dla INSTYTUCJI EDUKACYJNYCH (proszę kliknąć na link). * Zaproszenia są grupowe, czyli opiekun oraz uczniowie. Każde zaproszenie zostanie przez nas potwierdzone.

lub

formularz zgłoszeniowy dla OSÓB PRYWATNYCH (proszę kliknąć na link). * Każde zaproszenie zostanie przez nas potwierdzone.

O książce i autorze: ?Adamczyk opowiada o swoim wojennym dzieciństwie z bezprzykładną precyzją i ogromną, emocjonalną wrażliwością, przedstawiając straszliwe doświadczenia jednej rodziny tak wyraziście i głęboko jak wytrawny powieściopisarz /.../ Poznałem wiele relacji z syberyjskiej odysei i innych zapomnianych epizodów wojennych, ale żadna z nich nie dostarczyła mi takiej wiedzy, żadna mnie tak nie poruszyła i żadna nie została napisana tak pięknie jak Kiedy Bóg odwrócił wzrok.?;

Z przedmowy Normana Daviesa W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się cichą acz brutalną kampanię Związku Radzieckiego wymierzoną przeciwko obywatelom polskim.. Wiesław Adamczyk w swoich wspomnieniach udziela głosu setkom tysięcy ofiar sowieckiego barbarzyństwa. Adamczyk był małym chłopcem, kiedy w maju 1940 roku, razem z matką i rodzeństwem został deportowany z wygodnego domu w Polsce na Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego zginął w Katyniu. Rodzina Adamczyków przetrwałą głód i cierpienia zsyłki na Syberii, a potem tułaczki po świecie. "Kiedy Bóg odwrócił wzrok" to zapis wspomnień z dzieciństwa przeżytego w skrajnie trudnych okolicznościach, opowieść o utracie niewinności i o walce z rozpaczą.

"Kiedy Bóg odwrócił wzrok" to zapis wspomnień z dzieciństwa przeżytego w niewysłowionych okolicznościach, opowieść, która nie tylko rzuca światło na jeden z najmroczniejszych okresów historii Europy, ale jest także opowieścią o utracie niewinności i o walce z rozpaczą, która przeniknęła do serca małego chłopca. I jest to również książka pokazująca, czym był komunizm i  jacy byli jego zaprzedani rzecznicy, książka głęboka i szczera, która daje świadectwo doświadczeniom wojennym jednej rodziny i stanowi kronikę epizodów, którym historia do dziś nie oddała sprawiedliwości.

Wiesław Adamczyk jest emerytowanym chemikiem i doradcą podatkowym; mieszka w Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Jest także doświadczonym brydżystą turniejowym. W 2010 roku nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się jego książka "Kiedy Bóg odwrócił wzrok", która została Książką Roku 2010 Magazynu Literackiego KSIĄŻKI, a nakład jej osiągnął ponad 35 tysięcy egzemplarzy. Wiesław Adamczyk kilkakrotnie odwiedził Polskę i udzielił dziesiątków wywiadów dla mediów ? spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem czytelników.

Spotkanie poprowadzą:

Jacek Staniszewski (nauczyciel historii, Stowarzyszenie Dobra Edukacja) oraz Arkadiusz Walczak (Dyrektor WCIES) Fragmenty książki przeczyta aktor Józef Pawłowski Po spotkaniu będzie okazja zdobycia autografu autora i zakupu książek Rozmowa z autorem ok. 50 min.

Nasz gość jest też autorem książki pt. KWIATY POLSKIE NA WYGNANIU

Zbiór opowieści Wiesława Adamczyka oraz Barbary Dominiczak o ludziach, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb Związku Radzieckiego.

Prowadzili oni zeszyty, pamiętniki z rysunkami i wpisami innych tułaczych polskich dzieci, rozproszonych od Iranu po Meksyk. Przez lata przypominały o ukochanym kraju dzieciństwa, pozwalając zachować polską tożsamość. Książka wzbogacona ilustracjami z owych pamiętników daje poruszające świadectwo ludzkiej solidarności i przyjaźni nawet w nieludzkich warunkach na nieludzkiej ziemi. Obrazu dopełniają historie samego kolekcjonera owych pamiętników, Wiesława Adamczyka, oraz jego siostry pióra Ewy Ledóchowicz. To swoisty hołd wszystkim, którzy podobnie jak Adamczyk utracili dziecięcą niewinność, zmagając się z rozpaczą, tęsknotą, bólem i niejednokrotnie śmiercią najbliższych.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz