Laureaci nagrody publiczności Arfrykamera 2014!

9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014  już za nami. Znamy zwycięzcę plebiscytu publiczności tegorocznej AfryKamery. Widzowie we wszystkich miastach głosowali na swój ulubiony film pełnometrażowy oraz krótkometrażowy. Zwyciężyły odpowiednio: ?Córki Delty Nigry? reż. Mind Nigeria oraz ?Twaaga? w reż. Cedric Ido. Festiwal w tym roku odbywał się w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Koszalinie.

Na platformie iplex.pl w zakładce afrykamera można obejrzeć kilka filmów tegorocznej i poprzedniej edycji. Szczególnie polecamy laureata Nagrody Publiczności ?Córki Delty Nigry? w reż. Mind Nigeria.

Córki delty Nigru  to intymny filmowy portret życia codziennego bohaterek w tym roponośnym regionie, którym pomimo przeciwnościom losu udaje się wiązać koniec z końcem i rozwijać lokalną społeczność. W tle ich osobistych historii rozgrywa się walka z zanieczyszczeniem środowiska i problemami z powszechnym łamaniem praw człowieka, które wpływają na ich życie. Film podkreśla też siłę i odporność zwykłych kobiet, przeciwstawiających się niesprawiedliwościom, stanowiącym ich codzienność. Kobiety z Delty Nigru nawigują na jej niespokojnych wodach i przejmują odpowiedzialność za własny los. Film zrealizowany przez same kobiety z Delty to niespotykana możliwość usłyszenia opowieści oczami samych zainteresowanych.

?Przepięknie sfilmowany i zmontowany. Pomimo zanieczyszczenia Delta Nigru wciąż pozostaje pięknym miejscem, a opowieści kobiet są niesamowite i wciągające. (?) Ważny i skłaniający do myślenia film, który personalizuje nasze rozumieniu Delty Nigru.? - Carmen McCain, Weekly Trus

Nagrodę Publiczności w kategorii Film Krótkometrażowy otrzymał szort Twaaga w reż. Cedrica Ido z  Burkina Faso. W dniu zabójstwa legendarnego burkinaskiego przywódcy Thomasa Sankary, 8-latek Manu, miłośnik komiksów, potajemnie towarzyszy starszemu bratu Albertowi w tajemnym rytuale. Przekonany o tym, że owa magia zapewnia niezniszczalność, Manu postanawia powtórzyć rytuał i tym samym zamienić się w superbohatera. Film otrzymał również 400 Euro ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypominam, że jury filmów krótkometrażowych w składzie: ADAM WARZYSZYŃSKI, założyciel Szortal.pl, organizator Filmowej Stolicy Lata, MONIKA DERENDA, producentka, obecnie pracuje nad realizacją remake'u "Popiół i  diament" w Nigerii oraz redaktor naczelny stopklatka.pl ARTUR ZABORSKI nagrodziło film ?ZARAZA?. Film otrzymał statuetkę nagrodę w wysokości 800 Euro ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury przyznało I wyróżnienie "Za sprawne posługiwanie się gramatyką filmu i umiejętne połączenie ważnego tematu historycznego z elementami pop-kultury" dla filmu "TWAAGA" w reż. Cedric Ido.

W tym roku odkrywaliśmy Nigerię, kraj o niezwykłej kulturze, ale jednocześnie kraj podzielony i rozwarstwiony, w którym tradycja wciąż silnie oddziałuję na życie ludzi. Pokazaliśmy trzy bloki krótkich metraży, mocną sekcją były dokumenty, w tym prezentujące współczesną sytuacje środowisk LGBT w niektórych krajach afrykańskich. Mogliśmy zobaczyć życie codziennie w Ghanie, dzięki komediowemu ujęciu w pierwszym musicalu nakręconym w ghanijskiej odmianie pidgin english ?To wina hajsu?. Złożyliśmy symboliczny hołd Nelsonowi Mandeli, pokazując przy tej okazji film ?Mandela. Długa droga do wolności?.

Oprócz pokazów filmowych, widzowie mogli uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, poznając kulturę różnych krajów Afrykańskich. W Warszawie odbyły się warsztaty z pidgin english, warsztaty robienia zabawek afrykańskich, kulinarne, tańca oraz gry na bębnach. Odbyły się pokazy multimedialne i slajdowiska opowiadające o Ghanie, Nelsonie Mandeli, oraz o nigeryjskiej duchowości i podejściu do mody.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, partnerom, przyjaciołom i uczestnikom za udział w festiwalu AfyKamera w tym roku. Zapraszamy za rok do wspólnych obchodów jubileuszowej 10 edycji Festiwalu Filmów AfryKańskich AfryKamera 2015.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz