Laureaci 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

W sobotę, 17 maja 2014, podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskiej Kinotece, ogłoszeni zostali laureaci 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL ? jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, który odbywa się w dniach 9-18 maja w Warszawie i Wrocław, a 16-18 maja w ramach ?weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC? w ponad 20 miastach Polski.

Międzynarodowe Jury w składzie: Nino Kirtadze, Aleš Suk i Manuel Rougeron główną nagrodę 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL ? NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro, ufundowane przez Mecenasa festiwalu Bank Millennium, przyznało obrazowi ?Jesteśmy waszymi przyjaciółmi? Huberta Saupera ? ?zadziwiającemu filmowi; bajce, która zabiera widzów do kolebki ludzkości i cywilizacji, wyjaśniając, czym stała się nasza cywilizacja?. ?Śledząc wydarzenia w Sudanie, układając słodko-gorzką mozaikę surrealistycznych sytuacji, postaci i miejsc, film poddaje w wątpliwość naturę naszej europejskiej cywilizacji oraz ukazuje jej narcystyczny cynizm, żądzę i przerażającą hipokryzję. To uniwersalny i bardzo osobisty film, wywołujący śmiech i dreszcze? ? uzasadniło Jury. Wyróżnienia specjalne przyznano filmom: ?Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?? Michela Gondry?ego ? ?absolutne UFO, które pobudziło nasze mózgi niezwykle imponującym rytmem i dynamiczną interakcją pomiędzy jednym z najbardziej rozpoznawalnych myślicieli naszych czasów a Michelem Gondrym, skłaniając do głębokiego namysłu, stawiając pytania bez odpowiedzi i w jakiś sposób dając odrobinę radości? oraz ?Aksamitni terroryści? Ivana Ostrochovsky?ego, Pavola Pekarčíka i Petera Kerekesa, według Jury ?wyjątkowy film, który poszerza formy praktykowane przy tworzeniu filmu dokumentalnego o świeże i radosne podejście, ukazujący osobiste, bohaterskie wizje oporu wobec totalitarnego reżymu?.

Międzynarodowe Jury w składzie: Željka Sukova, Paweł Łoziński i Błażej Hrapkowicz NAGRODĘ MAGICZNEJ GODZINY i 4000 euro, ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dla najlepszego filmu średniometrażowego, przyznało obrazowi ?Trzy kobiety? Anny Jadowskiej ?za wrażliwą i cierpliwą obserwację, dzięki której film zaprasza nas do intymnego świata bohaterek, ale nie stwarza poczucia niestosownej ingerencji w życie drugiego człowieka oraz za świadomość, że w filmie dokumentalnym nie wystarczy po prostu włączyć kamerę i czekać na dary losu?. Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: ?Off Road? Elisy Amoruso za ?wnikliwy i zabawny obraz alternatywnej rodziny, który przekonuje, że to nie kulturowe wzorce są gwarantem szczęścia, lecz miłość i przywiązanie. Przede wszystkim jednak za bohaterkę ? większą niż samo życie, choć z życia właśnie wziętą? oraz ?Głosy z wyżyn? Benjamina Orozy za ?umiejętne stworzenie przestrzeni, w której bohaterowie mogli bez skrępowania snuć opowieści o swoim życiu, składające się na portret silnej i niezależnej zbiorowości?.

Jury w składzie: Irena Gruca-Rozbicka, Bogdan Dziworski oraz Maciej Nabrdalik przyznało nagrodę dla twórcy najlepszego obrazu CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro, ufundowane przez firmę Canon Polska, filmowi ?Pożegnanie z Hollywoodem? Henry?ego Corry i Reginy Nicholson ? ?wielopłaszczyznowemu, uniwersalnemu i intymnemu filmowi, ukazującemu nie tylko chorobę, ale także skomplikowane relacje w rodzinie, który pokazuje emocje, a równocześnie uruchamia je u widza?. Wyróżnienia specjalne otrzymały filmy: ?Badjao. Duchy z morza? Elizy Kubarskiej, doceniony przez Jury za ?kompozycję, nastrój, światło i ruch kamery doprowadzone do perfekcji, idealne współgranie formy i treści i piękne przesłanie? oraz ?#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja? Joego Piscatella za ?ukazanie rzeczywistości, w której informacja pokonuje przestrzeń w ułamku sekundy, a jednocześnie świat przygląda się bezczynnie śmierci tysięcy ludzi?. ?Wyróżnienie dla tego filmu to także hołd dla wszystkich dziennikarzy obywatelskich, którzy ryzykując życie, służą prawdzie? ? uzasadniło Jury.

Jury w składzie: Michał Piróg, Przemek Pasek i Liliana Religa w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej GREEN CROSS WARSAW AWARD i 3000 euro, ufundowane przez Green Cross Poland, przyznało obrazowi ?Testowane na ludziach? Dany Nachman i Jona Hardy?ego za ?przedstawienie problemu dotykającego wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania, płeć czy poziom zaangażowania ekologicznego?. Jury podkreśliło, że film ?w zniuansowany, obrazowy i wrażliwy genderowo sposób przekonuje do podjęcia działań w najbliższym otoczeniu, by zarazem przyczynić się do poprawy sytuacji w skali globalnej?. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi ?Klimatyczni oszuści? Toma Heinemanna, który ?trzyma w napięciu niczym kryminał, zaskakuje i zmusza do refleksji przypominając o konieczności kontrolowania decydentów?.

PLANETĘ WIDZÓW ? NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI I SPOŁECZNOŚCI PLANETE+ i 2000 euro, ufundowane przez kanał dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+ otrzymał film ?Był sobie las? Luka Jacqueta.

W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka Jury w składzie: Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro obrazowi ?W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele? Madeleine Sackler o nielegalnym Białoruskim Wolnym Teatrze, filmowi który ?pomimo tragicznych losów swoich bohaterów, zachęca do akcji i daję nadzieję?. Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: ?Podejrzany: Ai Weiwei? Andreasa Johnsena oraz ?Sztuka i rewolucja? Marco Wilmsa.

NAGRODĘ NOS CHOPINA i 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej, której partnerem jest Narodowy Instytut Audiowizualny otrzymał ?Zappa wraca na Sycylię? Salvo Cuccii. ?Ten film to oczywiście wielka radość dla fanów Franka Zappy. To film o nas, ludziach, którzy kochają muzykę i są w stanie zrobić naprawdę dużo, by obejrzeć koncert ukochanego artysty. To wreszcie film o tym, jak muzyka zbliża ludzi, bez względu na pokolenia, granice i mierzoną tysiącami kilometrów odległość? ? uzasadniło Jury w składzie: Monika Brodka, Agnieszka Szydłowska i Jarek Szubrycht. Wyróżnienie specjalne otrzymała ?Punkówa? Sini Anderson. ?To wyróżnienie nie tyle dla filmu, co dla jego głównej bohaterki: Kathleen Hanna. Za odwagę, hart ducha i oczywiście świetne piosenki. Oglądając ten film trudno nie zatęsknić za nie tak przecież jeszcze odległymi czasami, kiedy muzyka była na pierwszej linii światopoglądowego frontu. Kiedy naprawdę zmieniała świat? ? uzasadniło Jury.

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu PLANETE+ DOC przyznana została NAGRODA MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI, której celem jest skierowanie uwagi widzów na filmowe dokumenty pokazujące skalę i wielowymiarowość zjawiska migracji oraz jego wpływ na społeczeństwo i jednostki. Jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Karolina Grabowicz-Matyjas i Maria Zmarz-Koczanowicz przyznało NAGRODĘ MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI i 2000 euro filmowi ?#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja? Joego Piscatella za ?sugestywny portret współczesnych emigrantów, których życie, dzięki nowym technologiom komunikacji, rozpięte jest pomiędzy dwoma kontynentami ? opuszczoną ojczyzną w Syrii i Stanami Zjednoczonymi?. Jury podkreśliło również, że ?na szczególną uwagę zasługuje bohaterka filmu, Alaa Basatneh ? niezależna młoda kobieta-emigrantka, świadoma swojego pochodzenia i silnie związana z rodakami, z niezwykłym zaangażowaniem wspierająca syryjską rewolucję.?

Podczas tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC po raz pierwszy przyznana została również NAGRODA AKADEMII PLANETE+ DOC. Młodzieżowe jury w składzie: Paulina Wilkowicz de Arruda, Weronika Althamer, Agnieszka Gabriel, Miłosz Gierszewski, Krzysztof Lach, Hanna Dymarska i Dominika Budkus wybrało najlepszy film średniometrażowy. Laureatem NAGRODY AKADEMII PLANETE+ DOC i 1000 euro został ?Strumień miłości? Ágnes Sós ? ?film pełen urokliwych ujęć i przejmujących, szczerych zwierzeń głównych bohaterów, w niezwykle ujmujący i zabawny sposób opowiadający o niesłabnącej potrzebie miłości?. Wyróżnienia specjalne jury przyznało filmom: ?Trzy kobiety? Anny Jadowskiej ? ?prawdziwej, surowej opowieści o otaczającym nas świecie? oraz ?C.K.O.D.2 ? Plan ewakuacji? Piotra Szczepańskiego. ?Tak powinien być zrobiony dokument? ? uzasadniło Jury.

13 maja w warszawskiej Kinotece wręczona została także NAGRODA MIESIĘCZNIKA ?FOCUS? dla największej osobowości festiwalu. Jej laureatem został Noam Chomsky ? amerykański lingwista, filozof, działacz polityczny, aktywista, współtwórca gramatyki transformacyjno-generatywnej i rozwoju psycholingwistyki, jeden z najsłynniejszych współczesnych intelektualistów i najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Źródło: planetedocff.pl


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz