Lato Filmowych Przedpremier w Kinie Apolonia!

Kino Apolonia ? w sam raz na idealne zakończenie wakacji ? zaprasza w dniach 28 ? 31 sierpnia na Lato filmowych przedpremier, podczas którego zobaczycie aż 8 znakomitych tytułów z repertuaru Aurora Films i Vivarto! Cena biletu wynosi TYLKO 12zł!

Lato filmowych przedpremier to doskonała okazja żeby zobaczyć tytuły, które swoją polską premierę będą miały dopiero za kilka tygodni lub nawet miesięcy. Filmy, które zostaną zaprezentowane to przede wszystkim kino artystyczne ukazujące własny, niepowtarzalny styl. W repertuarze nie zabraknie laureatów na tegorocznych festiwalach filmowych w Berlinie, Sundance czy Cannes.

Lato filmowych przedpremier rozpoczniemy 28 sierpnia, o godz. 20.40 projekcją debiutującego reżysera Marcina Bortkiewicza ? ?Noc Walpurgi?. Na ekranie Apolonii pojawią się również: ?Prawie jak matka? (reż. Anna Muylaert), ?Poznajcie Harolda? (reż. Gunnar Vikene), ?El Club? (reż. Pablo Larraín), ?Moja chuda siostra? (reż. Sanna Lenken), ?Cień latarnii morskiej? (reż. Ulrika Bengts), ?Sztuka uciekania? (reż. Brice Cauvin) oraz ?Aferim!? (reż. Radu Jude).

SKRÓCONY PROGRAM ? Lata filmowych przedpremier:

28 sierpnia 2015, piątek godz. 20.40 ? ?Noc Walpurgi?, reż. Marcin Bortkiewicz

29 sierpnia 2015, sobota godz. 17.00 ? ?Prawie jak matka?, reż. Anna Muylaert godz. 20.30 ? ?Aferim!?, reż. Radu Jude

30 sierpnia 2015, niedziela godz. 15:30 ? ?Cień latarnii morskiej?, reż. Ulrika Bengts godz. 17.20 ? ?Poznajcie Harolda?, reż. Gunnar Vikene godz. 21.00 ? ?El Club?, reż. Pablo Larraín

31 sierpnia 2015, poniedziałek godz. 17.10 ? ?Moja chuda siostra?, reż. Sanna Lenken godz. 20.40 ? ?Sztuka uciekania?, reż. Brice Cauvin

SZCZEGÓŁÓWY PROGRAM ? Lata filmowych przedpremier

28 sierpnia 2015, piątek godz. 20.40 ?Noc Walpurgi?, reż. Marcin Bortkiewicz, Polska, rok produkcji: 2015, czas: 1h 15min.

Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

29 sierpnia 2015, sobota godz. 17.00 ?Prawie jak matka?, reż. Anna Muylaert, Brazylia, rok produkcji: 2015, czas: 1h 54min.

Val pracuje jako gosposia bogatej rodziny w S?o Paulo. Pierze, gotuje, sprząta i jest powiernicą 17-letniego Fabinho, którego matka nigdy nie ma dla niego czasu. Val sama ma córkę, ale nie widziała jej od lat. Zostawiła ją w rodzinnym mieście pod opieką krewnych. Niespodziewanie dziewczyna zapowiada swój przyjazd. Jessica jest teraz młodą, pewną siebie kobietą, ma zamiar studiować architekturę w S?o Paulo i nie przyjmuje do wiadomości relacji państwo-służba. Zamiast zamieszkać w pokoiku matki, zajmuje pokój gościnny, bierze co chce z lodówki, a nawet bawi się w basenie z Fabinho i jego przyjaciółmi. Krok po kroku, niegdyś nienaruszalne reguły domowe zaczynają się rozpadać, wbrew woli Val. I w końcu, w środku awantury między matką a córką, wychodzi na jaw tajemnica Jessiki?

Film zdobył Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na tegorocznym festiwalu w Berlinie oraz Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu Sundance 2015.

godz. 20.30 ?Aferim!?, reż. Radu Jude, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Francja, rok produkcji: 2015, czas: 1h 48min. Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego ?cygańskiego niewolnika?, który uciekł pewnemu szlachcicowi podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia oraz przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nawet gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy?

Za ?Aferim!? Radu Jude zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera (ex aequo z Małgorzatą Szumowską) na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

30 sierpnia 2015, niedziela godz. 15.30 ?Cień latarnii morskiej?, reż. Ulrika Bengts, Finlandia, Szwecja, rok produkcji: 2013, czas: 1h 33min. Lato 1939 roku. Na odciętej od świata, skalistej wysepce na Bałtyku tamtejszy latarnik, pan Hasselbond, jest alfą iomegą dla zdesperowanej żony, pełnej niewinności młodej córki oraz nastoletniego syna, Gustafa, który kocha ojca, ale jednocześnie się go boi. Pewnego dnia do tego zapomnianego przez Boga miejsca przybywa trzynastoletni Karl, który, ku niezadowoleniu Hasselbonda, zostaje mu przydzielony do pomocy. Karl, wychowanek sierocińca, robi wszystko, by udowodnić swoją wartość. Zaprzyjaźnia się z Gustafem, ale wkrótce, kiedy Hasselbond zaczyna faworyzować Karla, między chłopcami rodzi się podszyta nienawiścią rywalizacja.

Film Ulriki Bengts jest swoistym gatunkiem poetyckiego dramatu, który można również śmiało nazwać thrillerem psychologicznym, przedstawionym w niezwykle subtelny sposób.

godz. 17.20 ? ?Poznajcie Harolda?, reż. Gunnar Vikene, Norwegia, rok produkcji: 2014, czas: 1h 27min. Harold i jego żona od 40 lat święcili sukcesy jako właściciele dobrze prosperującego sklepu meblowego Lunde. Wszystko się zmienia, gdy na rynek wkracza nowy potężny gracz w branży ? sieć sklepów IKEA. Harold jest zmuszony zamknąć biznes a urażona duma pali go mocniej niż sos z papryczek chili. Pod wpływem impulsu, uzbrojony w rewolwer, wsiada do swojego starego Saaba i wyrusza do Almhutt w Szwecji, aby porwać założyciela Ikei, Ingvara Kamprada. Harold realizuje z sukcesem swój plan, ale porwany przez niego Kamprad wydaje się być z tego powodu całkiem zadowolony. Szalone norweskie kino drogi to czwarty w karierze film Gunnara Vikene, twórcy obsypanego nagrodami ?Vegas?.

godz. 21.00 ?El Club?, reż. Pablo Larraín, Chile, rok produkcji: 2015, czas: 1h 28min. Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz siostrą zakonną pędzi tu spokojne życie, którego największym wydarzeniem są gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza ? samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?

?El Club? zdobył Srebrnego Niedźwiedzia Grand Prix Jury na ostatnim MFF w Berlinie.

31 sierpnia 2015, poniedziałek godz. 17.10 ? ?Moja chuda siostra?, reż. Sanna Lenken, Niemcy, Szwecja, rok produkcji: 2015, czas: 1h 45min. Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

Najlepszy film w sekcji ?Generation Kplus? MFF w Berlinie. Zdobył także nagrodę publiczności w Göteborgu.

godz. 20.40 ? ?Sztuka uciekania?, reż. Brice Cauvin, Francja, rok produkcji: 2014, czas: 1h 38min. ?Sztuka uciekania? portretuje trzech zagubionych mężczyzn, którzy muszą nauczyć się dostrzegać problemy toczące ich życiem i zmierzyć się z nimi. To słodko-gorzka opowieść, utrzymana w klimacie filmów Woody?ego Allena, o znajdowaniu kompromisów pomiędzy tym, o czym marzymy, a tym, co możemy.

?Sztuka ociekania? otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Chéries-Chéris w kategorii najlepszy film, to będąca adaptacją popularnej książki amerykańskiego pisarza Stephena McCauleya. Konsultantem scenariusza filmu była Agn?s Jaoui (która wystąpiła też w nim w roli Ariel), jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek we Francji.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz