Lars mówi za dużo ? recenzja ?Nimfomanki cz. 2?

Bohaterka Nimfomanki, Joe, nie boi się słów. Swoje sądy wygłasza precyzyjnie i wprost, unikając eufemizmów i innych zabiegów łagodzących chropowatość brzmienia niektórych wyrazów. ?Nie jestem seksoholiczką, jestem nimfomanką? oznajmia z wyższością, po czym dodaje kilka zdań o ?cipie? i mieszczańskiej policji moralnej. Lars von Trier poszedł za ciosem ? w drugiej części filmu wyzbył się wszelkich subtelności i wyłożył swoją ideologię w sposób szokująco łopatologiczny. Pełny negliż ekranowych postaci zasiliła feministyczna teza podana z ekshibicjonistyczną szczerością. I choć wnioski reżyser wysnuwa słuszne, to ten publicystyczny zwrot akcji zdecydowanie nie robi obrazowi dobrze.

A zaczęło się tak pięknie: pierwsza część uspokoiła wszystkich, którzy podchodzili do tego projektu z nieufnością i obawami, że powstanie film ciężkostrawny, ?antychrystowy?. Trier udźwignął śliski temat dzięki uderzeniu w ton humorystyczny, co dla wielu kinomanów było pozytywnym zaskoczeniem. Stworzył tym samym błyskotliwą komedię erotyczną, w której gdzieś na drugim planie świtała sylwetka osoby niedostosowanej do życia w społeczeństwie oraz garstka gorzkich refleksji o zakłamaniu relacji międzyludzkich. W części drugiej twórca wyostrzył to, co do tej pory było mniej widoczne, po dowcipie pozostała zaś tylko rozmazana plama. Im dalej, tym to przesunięcie akcentów się wzmacnia. Śladem ?dawnego porządku? nazwać można jeszcze pojawiającą się na początku sekwencję dotyczącą Joe i jej fantazji o seksie z czarnoskórym mężczyzną. To jedyny odprysk absurdalnego poczucia humoru, który przecież definiował część pierwszą. Później Trier radykalnie zmienia nastrój, a nawet konwencję, gdyż im bliżej końca, tym więcej w Nimfomance sadomasochistycznego kryminału. I tutaj przepowiednie pesymistów z początku akapitu zaczynają się ziszczać.

Źródło: Gutek Film

Mężczyźnie rozwiązłość uchodzi na sucho, podczas gdy seksualność kobiety wciąż jest tłamszona ? oto cała filozofia Nimfomanki. Owszem, zgadza się. Częsta zmiana partnerów seksualnych nadaje kobiecie przydomek ?dziwki?, mężczyźnie zaś ?ogiera?. Sęk w tym, że to bolesna, ale też bardzo oczywista prawda. Trier tłumaczy ją nam przez całe cztery godziny, krzyczy ?eureka?, chociaż podobnych odkryć dokonują chyba wszyscy samodzielnie już w młodości. Co więcej, nie sugeruje jej obrazem, lecz LITERUJE. Wszystko za pomocą Seligmana, który swoimi komentarzami odwala za widza całą umysłową robotę. Momentami reżyser zauważa, że trochę się zapędził i łagodzi tę dosłowność ironią (?Seligman, to była twoja najsłabsza dygresja?). Oprócz tego przez film przewija się stale druga, dyskusyjna już kwestia prymatu chuci. Pożądanie jawi się tu jako siła destrukcyjna, niszcząca zarówno ciało, jak i więzi międzyludzkie. To najsilniejszy ze wszystkich popędów, co Trier wykłada widzowi w sposób znowu bardzo niedyskretny.

Po ostatniej, gęstej od znaczeń Melancholii, można się było spodziewać większego ładunku myślowego, a przede wszystkim bardziej wysmakowanej formy. Nazwanie drugiej części Nimfomanki całkowitym niewypałem byłoby jednak niesprawiedliwe, bo reżyser wciąż jest świetny, gdy chodzi o ukazanie nimfomanii jako choroby. Albo inaczej: nie choroby, lecz pewnego rodzaju orientacji, czegoś, co określa seksualność danej osoby i czego wyzbyć się nie można. Joe osiąga (chwilowy) spokój wtedy, gdy zaczyna to akceptować. Społeczeństwo jednak nigdy nie wzbije się na ten wyższy poziom świadomości, wciąż uznając nimfomanię tylko za gorszącą przypadłość. Mężczyźni chcą Joe wykorzystać, a kobiety się jej boją, efekt ? zostaje zepchnięta na margines, wtłoczona w gangsterski półświatek właśnie przez ?obrońców moralności?. Trier nie boi się stawiać kontrowersyjnych tez (typu ?pedofil, który kontroluje swój popęd i nikogo nie krzywdzi, zasługuje na poklask?), choć jego śmiałość czasem niebezpiecznie ociera się o mistycyzm (postawienie Joe wyżej od Jezusa, gdyż wytrzymała większą chłostę).

Źródło: Gutek Film

Recenzję pierwszej części Nimfomanki zamknęłam konstatacją, że film ten jest spójny niczym polifoniczna muzyka Bacha, choć tak naprawdę wirtuozerię reżysera przyjdzie oceniać dopiero po zapoznaniu się z drugą połową. Niestety, Trier grał tak długo, że ze zmęczenia zaczął wydawać fałszywe tony. Jest jak skrzypek, który daje cudowny koncert, ale w miarę upływu czasu cierpną mu ręce i w jego muzykę wdzierają się zgrzyty; finał zaś to dźwięk najbardziej piskliwy, najbardziej nietrafiony. Nie świadczy to jednak o braku klasy artysty. Po czterech godzinach nawet najlepszy może opaść z sił.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz