Kwiaty od ekipy ?Miasto 44? na pamiątkę odbicia budynku PAST-y

20 sierpnia w Warszawie uczczono okrągłą, 70. rocznicę odbicia budynku PAST-y z rąk żołnierzy niemieckich. W uroczystych obchodach, u boku Powstańców, Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i przedstawicieli środowisk kombatanckich, uczestniczył Michał Meyer ? jeden z aktorów filmu ?Miasto 44?. W imieniu ekipy filmu Jana Komasy, odtwórca roli ?Pająka? brał udział w złożeniu kwiatów przed pamiątkową tablicą na budynku przy ul. Zielnej 37/39. Partnerem uroczystości był Kino Świat - dystrybutor ?Miasta 44?. Wyczekiwana produkcja z udziałem młodego aktora, będąca uniwersalną opowieścią o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywającą się w czasie Powstania Warszawskiego, trafi na ekrany 19 września.

Michał Meyer urodził się w 1985 roku w Warszawie. W 2008 roku zakończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Decyzję, by pójść w stronę aktorstwa podjął w liceum, kiedy to zapisał się na zajęcia teatralne do Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Związany jest z krakowskim Teatrem STU ? wystąpił w ?Hamlecie?, ?Wyzwoleniu? i ?Weselu? Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Ma na swoim koncie role w takich produkcjach, jak np.: ?Być jak Kazimierz Deyna?, ?Popiełuszko. Wolność jest w nas? czy ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?. Występ w ?Mieście 44? uznaje za największą przygodę zawodową w swojej dotychczasowej karierze. W filmie Jana Komasy wcielił się w młodego powstańca Pająka, podążającego wraz z odziałem Kobry (Tomasz Schuchardt) szlakiem bojowym z Woli w kierunku Czerniakowa.

Obchody, w których uczestniczył Meyer upamiętniają dzień 20 sierpnia 1944 roku, kiedy biało-czerwona flaga zawisła na gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (). Przed wojną budynek ten był drugim po Prudentialu najwyższym w Warszawie, a jego zdobycie było jednym z największych sukcesów Powstania Warszawskiego. Od początku działań zbrojnych żołnierze AK podejmowali próby zdobycia gmachu, obsadzonego przez niemieckich snajperów. Aby pokonać niemiecką załogę PAST-y, Powstańcy podpalali gmach za pomocą miotaczy ognia, zrobionych ze strażackich motopomp. Ostatecznie 70 lat temu żołnierze batalionu ?Kiliński?, przy wsparciu innych oddziałów powstańczych, pokonali silnie uzbrojonych Niemców. Opanowanie przez powstańców PAST-y to jeden z symboli heroicznej walki o oswobodzenie stolicy.

"Miasto 44" w kinach od 19 września

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz