Kto jest kim w filmie „Bogowie Egiptu”

Bogowie Egiptu to superprodukcja, która łączy w sobie siłę przekazu starożytnych egipskich opowieści z nieskończoną wyobraźnią amerykańskich specjalistów od kina rozrywkowego. Reżyser Alex Proyas zaprosił do współpracy gwiazdy, których inni producenci mogą mu tylko pozazdrościć.

Bogowie Egiptu - spektakularne kino fantasy z domieszką ekscytującej przygody oraz efektownych scen akcji od dziś na ekranach kin w całej Polsce.

Scenarzyści Matt Sazama i Burk Sharpless chcieli przenieść widzów do niezwykle barwnego filmowego świata, składając częściowo hołd najbardziej znanej mitologii w historii ludzkości. Za podstawę scenariusza przyjęli mit o Ozyrysie. Bogowie Egiptu przetwarzają historię Ra, boga Słońca, jego mściwego syna Seta oraz lojalnego wnuka Horusa, ale jednocześnie opowiadają o trzymającej w napięciu przygodzie ciekawskiego śmiertelnika, który łączy siły z upadłymi bogami, żeby ocalić świat od chaosu i zniszczenia.

Kto jest kim, czyli bogowie wśród śmiertelników.

BOGOWIE:

Ra

Ojciec Ozyrysa i Seta, stwórca znanego nam świata i pan ładu w całym wszechświecie. Jego obowiązkiem jest ?ściąganie? pod koniec każdego dnia Słońca królującego nad mitologicznym niebem Egiptu. Posiada nieskończoną wiedzę, która wykracza dalece poza pojmowanie wszystkich pozostałych bogów, nie wspominając nawet o śmiertelnikach. Według Ra życie jest darem i zarazem ostateczną podróżą. Ra jest najpotężniejszym i zdecydowanie dominującym bóstwem. W przedstawianej zazwyczaj formie ma sześć metrów wysokości i dzierży swoją ulubioną broń ? włócznię.

Set

Syn Ra, bóg pustyń, którego przepełnia zazdrość. Set uważa, że śmiertelnicy są zbytecznym dodatkiem do ziemskiej krainy i nie dorównują w żadnym aspekcie bogom. Mściwy bóg pożąda ponad wszystko nieskończonej władzy, pragnie być autorytetem dla wszystkich, uwielbia także dobra materialne. Set jest zazwyczaj ukazywany jako szakalopodobna istota ubrana w zbroję, ze śmiercionośnym berłem w dłoni.

Horus

Horus jest bogiem nieba i panem powietrza. Mimo, że jego ego urosło do horrendalnych rozmiarów, ze względu na posiadany status boga, uczy się przy pomocy śmiertelnika Beka szanować gatunek ludzki, a nawet w pewien sposób podziwiać jego zaradnych przedstawicieli. Taka zmiana postrzegania będzie mu bardzo potrzebna w krucjacie przeciwko uzurpującemu sobie tron Setowi. Horus jest zazwyczaj przedstawiany jako istota ze skrzydłami, w pełnej zbroi z głową sokoła. Jego moc spoczywała w jego oczach.

Hathor

Bogini miłości, muzyki, radości i alkoholu. Każdy, kto na nią spojrzy, od razu zaczyna jej pożądać. Niegdyś określana Panią Zachodu, Hathor była odpowiedzialna za przeprowadzanie dusz zmarłych do zaświatów. Hathor nosi bransoletę z czterdziestu dwóch gwiazd, która powstrzymuje demony z mrocznych i chaotycznych zaświatów przed podążaniem za nią.

Thoth

Bóg mądrości. Thoth posiada całą wiedzę ziemskiego świata. Jest świadomy swoich niezwykłych umiejętności i korzysta z nich do podważania autorytetu oraz słów innych. Thoth ma ogromne problemy z obdarzeniem zaufaniem kogoś innego niż on sam, wymyślił jednak sposób, by sobie z tym poradzić ? stworzył setki wyglądających identycznie jak on automatów. Thoth jest zazwyczaj przedstawiany jako ibis, a jego intelektowi nie jest w stanie dorównać nikt inny.

Astarte i Anat

Astarte i Anat to boginie wojny. Obie niespotykanej urody i rozmiłowane w brutalności. Poruszają się na kontrolowanych przez siebie dwóch gigantycznych wężach (Anat jest w posiadaniu czarnego, a Astarte białego), których jad przypomina płynny ogień.

ŚMIERTELNICY:

Bek

Pozytywnie nastawiony do życia łobuz, który przyszedł na świat w biednej rodzinie i nie ma zbyt wiele do zaoferowania ukochanej kobiecie, Zayi. Poza, oczywiście, swym sercem. Straciwszy wiarę i szacunek do bogów, Bek nauczył się polegać w życiu na własnym sprycie oraz kreatywności.

Zaya

Piękna i skromna Zaya jest kobietą zdecydowaną, a także trwającą mocno w swej wierze w bogów, mając nadzieję, że są oni w stanie zapewnić śmiertelnikowi wszystko, czego ten potrzebuje w życiu. Jest świadoma tego, że dobra materialne nie mają w ogólnym rozrachunku większego znaczenia. Kocha Beka miłością czystą i szczerą.

Urshu

Urshu to człowiek, którego obawiają się wszyscy w całym Egipcie. Otrzymał od Seta zadanie dopilnowania budowy gigantycznego obelisku ku jego czci. Dostał także od boga w posiadanie Zayę, żeby ta służyła mu w roli osobistej niewolnicy. Urshu przejmuje się jedynie własnym losem oraz gromadzeniem różnego rodzaju dóbr ? a szczególnie wszystkiego, co złote.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=Tw9ILjZFjec[/youtube]

"Bogowie Egiptu" Premiera: 26.02.2016

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz