Kroniki Shannary i Władca Pierścieni ?czyli co łączy klasykę świata fantasy

?Jeśli Tolkien jest dziadkiem tego gatunku, nowoczesnej fantasy, Terry Brooks jest jego ulubionym wujkiem? - Peter V. Brett, autor Cyklu demonicznego, Malowanego człowieka, Pustynnej Włóczni.

Gdy Terry Brooks napisał Miecz Shannary, pierwszy tom spośród dwudziestu sześciu z cyklu o Shannarze, wielu czytelników odnalazło podobieństwa do dzieł Tolkiena. Brooks się tym nie przejął. Pisał kolejne części przez następne trzydzieści lat. Do dziś jego książki sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy na całym świecie. Na ich podstawie Alfred Gough z Milesem Millarem (Tajemnice Smallville) i Jonem Favreau (Iron Man) wyprodukowali serial Kroniki Shannary, który jest swoistym połączeniem Igrzysk śmierci i Władcy Pierścieni w jednym. Dla fanów gatunku nie ma nic lepszego. Kroniki Shannary rozgrywają się tysiące lat po upadku cywilizacji. Nie ma państw i granic. Ziemia została podzielona na Cztery Krainy. Zamieszkują je przedstawiciele wielu ras: elfy, krasnoludy, trolle, gnomy, ludzie. Jednak nikt nie wierzy w demony, magię i czary. Wszyscy traktują to jak bajki. Tak swój świat fantasy opisał Brooks. U Tolkiena kraina hobbitów, Shire, podzielona jest również na cztery Ćwiartki: Północną, Południową, Wschodnią i Zachodnią. Poza nimi żyją: ludzie, elfy i krasnoludy.

Porównań w obu dziełach jest więcej. Jak choćby w głównym przesłaniu chyba każdej fabuły fantasy, jaką jest tworzenie się drużyny bohaterów ratujących świat. U Tolkiena drużyna powstaje w drodze, by na jej końcu zmierzyć się ze złem, pokonać je i uratować świat. W skład tej drużyny wchodzą przedstawiciele różnych ras. W Kronikach jest tak samo. Drużyna powstaje w trakcie przygód jakich doświadczają główni bohaterowie ? ich więzi zacieśniają się, zaczynają walczyć o wspólny cel. W Kronikach Shannary tworzą ją: elficka księżniczka Amberle (Poppy Drayton), druid Allanon (Manu Bennett), pól elf Wil Ohmsford (Austin Butler) oraz Eretria (Ivana Baquero), niewolnica i złodziejka.

Tolkien nieludzkim próbom poddał w swych książkach hobbita Frodo. Jak wiadomo żaden z niego super bohater, a już na pewno nie marzy mu się spotkanie z armią orków. Hobbitów Tolkien opisał jako: ?Lud skromny, kochający pokój, ciszę, uprawną ziemię. Są skłonni do tycia, nie lubią spieszyć się bez potrzeby. Są mali, mniejsi niż krasnoludy. Śmiali się, jedli i pili jak najczęściej.? Czy ktoś taki jest zdolny pokonać samego Saurona, władcę Mordoru?

To kogo wystawił na śmiertelne zagrożenie Brooks? Mocarza, nadczłowieka, super komandosa? Nie. W Kronikach świat ma ratować dziewczyna, elficka księżniczka Amberle. Zostaje ona Wybrańcem, strażniczką starożytnego drzewa Ellcrys i zgodnie z przepowiednią ma stanąć przeciwko samemu Dagda Morowi, koszmarnemu przywódcy demonów. Amberle ma wizję, że świat będzie zniszczony przez demony, a wkrótce magiczne drzewo zaczyna umierać, a każdy liść spadający z Ellcrys, to uwolniony jeden potwór zagrażający Krainom. Amberle musi udowodnić, że stać ją na dużo więcej niż mężczyzn. W każdej próbie, jak choćby na turnieju mającym wyłonić Wybrańców, Amberle nie tylko musi pokonać silniejszych od siebie rywali. Księżniczka musi też udowodnić, że w kolejnych, trudniejszych próbach się nie zawaha, że wszyscy mogą na nią liczyć. I jeśli na jej drodze staną zastępy furii, demonów czy czarnoksiężnik, nie może stchórzyć, bo wtedy nie uratuje towarzyszy podróży i całego świata. Przygody hobbitów kręcono w Nowej Zelandii. Obecnie co piąty turysta odwiedzający to wyspiarskie państwo, podąża szlakiem Drużyny Pierścienia. Kroniki Shannary również kręcono w Nowej Zelandii. Wielu aktorów, którzy zagrali w filmach Petera Jacksona, zostało zaangażowanych do Kronik. W serialu występuje Jed Brophy (upadły druid Dagda Mor), znany z roli krasnoluda Noriego w Hobbicie. Druid Allanon to Manu Bennett, który wcielił się w Azoga, przywódcę orków w filmie Jacksona. Król elfów w Kronikach Eventine Elessedil, to John Rhys-Davies, który zagrał krasnoluda Gimlego w Hobbicie. Peter Jackson wysoko zawiesił poprzeczkę w świecie fantasy. Wszystkie stworzone przez niego filmy o nieustraszonych hobbitach zdobyły aż siedemnaście Oskarów, a trzydzieści razy były nominowane do tej nagrody. Titanic z DiCaprio i Winslet dostał ?tylko? 11 złotych posążków. Producenci Kronik stworzyli serial, który w USA miał debiut na początku tego roku. Jak go przyjmie świat fantasy? Brooks po obejrzeniu pierwszych odcinków stwierdził, że jest bardzo zadowolony z tego, w jaki sposób została zekranizowana jego historia.

Premiera serialu Kroniki Shannary w środę 23 marca o godz. 21:00 w AXN. Kolejne odcinki w każdą środę o godz. 21:00.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz