„Królowa Pustyni” ? Nicole Kidman w roli podróżniczki Gertude Bell

 

Królowa Pustyni to historia Gertrude Bell, kobiety niezwykłej, która zmieniła bieg historii. W roli podróżniczki, archeolożki, pisarki i agentki brytyjskiego wywiadu ? Nicole Kidman.

Gertrude Bell nie nadawała się na spokojną i potulną wiktoriańską żonę, wyprzedzała swoją epokę. Jako pierwsza kobieta ukończyła z wyróżnieniem studia z historii nowożytnej na Oksfordzie. Dyplomu jednak nie dostała, bo uczelnia przyznała to prawo kobietom dopiero trzydzieści lat później.

Nie unikała ryzyka i adrenaliny. Zafascynowana Orientem na własną rękę zjeździła Bliski Wschód. Prowadziła wiele badań wykopaliskowych, stając się uznanym archeologiem samoukiem. Podczas podróży do Jerozolimy dotarła do miejsc, które nigdy wcześniej nie były odwiedzane przez europejską kobietę. W towarzystwie kilku tragarzy przemierzała tereny, na których regularnie walczyły zwaśnione plemiona, a surowa ortodoksyjna obyczajowość i religia mogły narazić białą kobietę na poważne problemy.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=FpEYALV_U1Q[/youtube]

Miała niezwykły dar zjednywania sobie miejscowych władców, budząc ich szacunek biegłą znajomością arabskiego. Nawiązywała przyjaźnie z wodzami plemiennymi, gościła w namiotach wpływowych szejków, przez wszystkich z szacunkiem nazywana córką pustyni. Pracowała dla angielskiego wywiadu w czasie I wojny światowej i zapisała się w historii jako jedna z negocjatorek i architektów współczesnego Iraku.

Niezwykłe losy Gertrude Bell zostały opisane w biografii ?Córka Pustyni? (wyd. Zysk) i przedstawione w filmie ?Królowa Pustyni?, który w polskich kinach będzie można oglądać od 15 kwietnia.

Źródło: materiały prasowe

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz