„Król w Nowym Jorku” to ostatnia rola Chaplina!

Od piątku, 25 lipca, w polskich kinach pojawi się jeden z ostatnich filmów Charliego Chaplina pt. "Król w Nowym Jorku". Polscy widzowie zobaczą film w odrestaurowanej cyfrowej wersji  obrazu z nagraną na nowo muzyką.

W "Królu w Nowym Jorku" z 1957 roku Chaplin gra Shadova, króla europejskiej Estovii, zmuszonego do ucieczki aż za ocean. Rola w filmie "Król w Nowym Jorku" to ostatnia z jego kreacji aktorskich.

Wedle słów tytułowego bohatera filmu, jedną z drobnych niedogodności w życiu jest rewolucja. Przewrót polityczny w ojczyźnie króla Shahdova zmusza go do ucieczki z europejskiej Estrovii aż za ocean. Okradziony z pieniędzy przez własnego premiera przybywa do Nowego Jorku z pustymi kieszeniami. Nie przeszkadza mu to jednak w zdobyciu popularności, szczególnie gdy  fragment jego idealistycznego przemówienia emituje na żywo telewizja. Obok medialnej kariery król Shadhov poznaje dziesięcioletniego redaktora szkolnej gazety Ruperta (w tej roli syn Chaplina). Chłopiec ? mały anarchista i nieodrodny syn komunizujących rodziców, zaprzyjaźnia się z monarchą. Jednak nad tą zaskakującą przyjaźnią zaczynają zbierać się ciemne, polityczne  chmury...

Charles ?Charlie? Chaplin urodził się w 1889 roku w biednej rodzinie londyńskich aktorów. Alkoholizm ojca, choroba psychiczna matki, tułaczka po przytułkach nie dały mu łatwego startu w życiu, ale zapewniły cenne doświadczenie i dużą siłę przebicia. Po 110 latach od debiutu (w roli gazeciarza w ?Jim: a Romance of Cockayne?) Sir Chaplin uznawany jest za ikonę kina, największego komediowego aktora, który w nieodłącznym meloniku bawi i wzrusza coraz to nowe pokolenia.

Przełomem w karierze scenicznej Chaplina było nawiązanie współpracy z Keystone Studio i wyjazd do Ameryki. Występując w krótkometrażowych filmach, szybko przejął ich reżyserowanie oraz autorstwo scenariuszy, samemu tworząc  kilkadziesiąt arcydzieł burleski. Jego ówczesny bohater Tramp ? biedak o złotym sercu ? bywa włóczęgą, żołnierzem, kelnerem, malarzem; w 1921 opiekuje się sierotą, a film ?Brzdąc? staje się wielkim hitem kina niemego.  Chaplin wzmacnia swoją pozycję na tyle, by wraz z innymi gwiazdami założyć studio filmowe. Od 1923 roku w United Artist powstawały jego wszystkie pełnometrażowe filmy. Pierwszym arcydziełem, pokazywanym w rok po premierze w 50 krajach, stała się ?Gorączka złota? z 1925 roku. Ta wielka produkcja z setkami statystów i słynną sceną jedzenia buta szybko zarobiła 5 mln. dolarów, sumę wówczas ogromną. Choć era kina niemego nieuchronnie przeminęła, Chaplin pokazując w 1931 roku kolejny film ? ?Światła wielkiego miasta? - nie uległ nowej modzie. Ten i społeczną komedię ?Dzisiejsze czasy? z 1936 roku nagrał bez dialogów, na co pozwolić sobie mógł tylko tak genialny twórca jak on.

Pierwsze trzy małżeństwa Chaplina, w tym z gwiazdą ?Dyktatora? - Paulette Goddard, okazały się nieszczęśliwe. Czwarte, zawarte z  36 lat młodszą Ooną O'Neill, przetrwało oskarżenie Chaplina o nieślubne dziecko z nieletnią oraz pomówienie o komunizm. Powojenna polityka wewnętrzna USA spowodowała, że Chaplinowi odmówiono wjazdu, gdy w 1952 roku wracał z londyńskiej premiery swojego kolejnego wielkiego hitu ?Światła rampy?. Komik wraz z żoną i ośmiorgiem dzieci postanowił zamieszkać w Szwajcarii.

Ostatnie lata życia artysty ? Chaplin zmarł w 1977 roku - to czas zarówno politycznej rehabilitacji jak i licznych artystycznych hołdów. Zostaje odznaczony Orderem Legii Honorowej a przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. Symptomatyczne staje się przyznanie Chaplinowi w 1972 roku Honorowego Oscara ?za nieoceniony wkład w sztukę filmową całego stulecia?. Chaplin po 20 latach tryumfalnie wrócił do Stanów Zjednoczonych, by po odbiorze Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wysłuchać 12 minutowej owacji ? najdłuższej w historii.

KRÓL W NOWYM JORKU - premiera w polskich kinach 25 lipca 2014

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz