„Krew Boga” Bartosza Konopki z kolejnymi nagrodami

Cztery statuetki dla filmu na Cinepocalypse Genre Film Festival w Chicago.

Cinepocalypse Genre Film Festival w Chicago to rozwijające się wydarzenie poświęcone filmom grozy. Tegoroczna trzecia edycja imprezy, uznanej przez MovieMaker Magazine za najlepszy festiwal gatunkowy na świecie, zgromadziła kilka tysięcy uczestników i kilkudziesięciu gości z całego świata. Jednym z filmów pokazywanych na festiwalu w ramach Konkursu Pełnometrażowych Filmów Fabularnych była „Krew Boga” Bartosza Konopki. Jury, którego przewodniczącym był w tym roku Joel Schumacher, reżyser „Upadku”, „Telefonu”, „Batmanów” czy „Straconych chłopców”, uhonorowało produkcję czterema statuetkami. Do twórców trafiły nagrody dla najlepszego aktora (Krzysztof Pieczyński), za najlepszy scenariusz (Bartosz Konopka, Anna Wydra, Przemysław Nowakowski) i najlepsze zdjęcia (Jacek Podgórski). „Krew Boga” otrzymała ponadto wyróżnienie specjalne „Runner Up” dla najlepszej fabuły – obok filmu Kiriła Sokołowa „Why Don’t You Just Die!”.

Statuetkom towarzyszyło dobre przyjęcie filmu przez festiwalową publiczność. Po projekcjach porównywano go m.in. do „Valhalli” Nicolasa Windinga Refna, odnajdywano także podobieństwa w estetykach Konopki i Warnera Herzoga oraz Terrence Malicka. O filmie pisano również, że każda klatka, ujęcie i sekwencja obrazu są wybornie skonstruowane, a grający w nim aktorzy dają niezwykły spektakl. Doceniano wybitne zdjęcia Jacka Podgórskiego i podkreślano, że obraz hipnotyzuje i niepokoi. Według autora jednej z recenzji „Krew Boga” jest przepięknym i urzekającym polski filmem, który podejmuje tematy i motywy zajmujące ludzkość od wieków. Kolejny z krytyków przyznał zaś, że choć nie jest to tytuł dla wszystkich, dla niektórych może stać się ulubionym filmem roku.

Nagrody w Chicago dołączyły do bogatej kolekcji wyróżnień „Krwi Boga”. Do tej pory film został nagrodzony także za zdjęcia Jacka Podgórskiego podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, znalazł się też w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na 12. Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera czy w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie; gdzie miał swoją światową premierę. Reżyser Bartosz Konopka, wórca docenionego przez widzów i krytyków „Lęku wysokości” czy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, został także tegorocznym laureatem Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz