Koprodukcje TVP 2 z kolejnymi nagrodami!

Miniony weekend (21-22 listopada) przyniósł deszcz nagród dla koprodukcji dokumentalnych TVP2. Najważniejsza z nich to Grand Prix niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Amiens dla ?Czarodziejskiej Góry? w reżyserii Ancy Damian. Kolejny współtworzony przez Dwójkę dokument, ?Mów mi Marianna? Karoliny Bielawskiej otrzymał nagrodę krytyków filmowych z Chicago w ramach 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce. Natomiast ?Casa Blanca? Aleksandry Maciuszek wywalczyła nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych ?Off Cinema? w Poznaniu.

Twórcy ?Czarodziejskiej Góry?, wygrywając festiwal w Amiens, otrzymali 7500 euro z przeznaczeniem na wsparcie dystrybucji filmu na terenie Francji oraz kolejne 4000 euro na postprodukcję kolejnego obrazu. Koprodukowany przez Dwójkę film Ancy Damian był już nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach oraz na jednym z najważniejszych festiwali filmu dokumentalnego w Europie ? Dok Leipzig w Niemczech.

?Czarodziejska góra? to niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60., by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy, organizując artystyczne happeningi i wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym. Wraz z narodzinami i rozwojem ?Solidarności? Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widząc tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to ? jak sam mówił ? narodził się na nowo. Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom. To właśnie na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian.

Kolejna doceniona koprodukcja TVP2 to ?Mów mi Marianna?. Tym razem film Karoliny Bielawskiej otrzymał nagrodę krytyków filmowych z Chicago w ramach 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce (Polish Film Festival in America). To kolejna tak prestiżowa nagroda dla dokumentu ?Mów mi Marianna?. Zaledwie kilka miesięcy temu film Karoliny Bielawskiej triumfował na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie ? obok nagrody głównej w konkursie międzynarodowym ? został uhonorowany także Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne oraz ? jakże ważną dla każdego filmowca ? Nagrodą Publiczności. Film został także nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych filmom europejskim, odpowiednika amerykańskiego Oscara.

Tytułowa Marianna to czterdziestoletnia, atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała, pozwała rodziców, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć i po prostu być sobą. Jednak cena wolności i wymarzonej kobiecości okazuje się bardzo wysoka.

Miniony weekend przyniósł także laury dla filmu ?Casa Blanca?. Ta koprodukcja Dwójki otrzymała nagrodę główną ? Złoty Zamek ? 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Jury, uzasadniając werdykt, podkreśliło, że dokument Aleksandry Maciuszek stanowi ?niezwykle subtelny obraz bezgranicznej miłości?. ?Casa Blanca? to przejmująca historia Nelsy, 76-letniej niedołężnej starszej kobiety i jej cierpiącego na Syndrom Downa, 37-letniego syna, Vladimira. Matka i syn dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, natomiast Nelsa ? jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Ich wspólne życie cechują konflikty: kobieta stara się kontrolować syna, podczas gdy ten, chętniej niż z matką, woli czas swój spędzać z okolicznymi rybakami. ?Casa Blanca? zdobyła też m.in. Srebrny Róg w Konkursie Międzynarodowym i Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz