Koprodukcja HBO Europe „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak już 27 listopada w kinach i 6 grudnia w HBO. Nominacja do prestiżowej nagrody Producers Guild of America

Nominowany właśnie do prestiżowej nagrody Producers Guild of America dokument ?Nadejdą lepsze czasy? w reżyserii Hanny Polak będzie można zobaczyć w kinach od 27 listopada oraz w HBO i HBO GO od 6 grudnia. Film pokazuje poruszającą historię Juli mieszkającej na największym w Europie wysypisku śmieci pod Moskwą. Według Screen Daily jest to dokument ?mistrzowsko wyreżyserowany i sfilmowany przez utalentowaną Hannę Polak?, Village Voice uznał go za poruszający, a Hollywood Reporter za ?otwierający oczy?.

Film ?Nadejdą lepsze czasy? (Something Better to Come) w reżyserii Hanny Polak otrzymał właśnie nominację do prestiżowej nagrody Producers Guild of America jako jeden z pięciu najlepszych dokumentów 2015 roku, obok ?Amy? Asifa Kapadii, ?Sceny zbrodni? Joshua?y Oppenheimera i ?Meru? Jimmy?ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi. Film zdobył dotychczas 25 nagród i wyróżnień na festiwalach na całym świecie, m.in. w Brukseli, Monachium, Moskwie, Trieście, na festiwalu IDFA w Amsterdamie, Hot Springs w USA oraz główną nagrodę na festiwalu Docs Against Gravity w Warszawie.

Dokument przestawia historię 14 lat życia Juli dorastającej na Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie znajdującym się pod Moskwą. W momencie rozpoczęcia filmu dziesięcioletnia Jula ma jedno marzenie ? żyć normalnie. Nominowana do Oscara za ?Dzieci z Leningradzkiego? Hanna Polak towarzyszy jej w kolejnych zmaganiach życiowych na składowisku odpadów oddalonym o 18 km od putinowskiego Kremla. Historia Juli to dramatyczna opowieść o dojrzewaniu do tego, by wziąć los w swoje ręce. Nakręcony w niezwykle trudnych warunkach film pokazuje uniwersalną historię o nadziei, odwadze i niezłomności. Obraz wielokrotnie poraża swoją bezpośredniością, szczerością, a bohaterowie - bezbronnością.

Dla mnie najważniejsze w filmie jest poczuć, czego doświadcza Jula. Dlatego staraliśmy się oddać to w możliwie realistyczny sposób. Przez 14 lat towarzyszyłam jej z kamerą, uwieczniając różne chwile z jej życia. Byłam pod wrażeniem jej siły, uporu, piękna i poczucia humoru ? opowiada Hanna Polak, reżyserka filmu. Od początku Jula marzy, że pewnego dnia opuści Swałkę. Większości się to nie udaje, bo nie mają się dokąd udać, dlatego odpuszczają.

Kiedy zobaczyłam kilkanaście scen, przesłanych mi przez Hanię Polak, popłakałam się. A potem spotkałam się z nią - drobną blondynką, która przez 14 lat rejestrowała sama coś, co emocjonalnie mogłoby przerosnąć armię. Nie tylko podglądała kamerą. Była tam, była na Swałce, zakradała się do niej, nielegalnie, bez pozwolenia, czasem tonęła w śmieciach, szukając swoich bohaterów ? mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska. Ten film to nie tylko świadectwo ogromnej siły Juli, dla mnie to też historia niesamowitej siły Hani. Dawno nie spotkałam kogoś, kto tak trudny etycznie temat, uniósłby z taką pokorą i totalną empatią. Decyzja o tym, czy jesteśmy częścią tego filmu była bezwarunkowa i czuję ogromną dumę, że HBO uczestniczy w tym projekcie ? dodaje Łopuch.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=IA-86x_MDbU[/youtube]

Reżyserka i operatorka Hanna Polak stworzyła nie tylko wierny i intymny reportaż, ale niezwykle mocny obraz ? chwytający za serce, smutny, ale przepełniony nadzieją ? napisał Los Angeles Times. [Hanna] Polak nie usiłuje upiększać rzeczywistości; jej zdjęcia są tak żywe, że nad filmem nieomalże unosi się fetor wysypiska. To także wspaniała historia o dojrzewaniu ? taki ?Boyhood? ze składowiska odpadów. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, lepsze czasy ostatecznie nadchodzą, wynagradzając zarówno bohaterkę, jak i reżyserkę, i widza ? komentował Newsweek.

Premiera filmu ?Nadejdą lepsze czasy? odbędzie się w najbliższy piątek, 27 listopada w kinach, a w kolejną niedzielę, 6 grudnia premiera telewizyjna w HBO i HBO GO. Dokument jest polsko-duńską koprodukcją zrealizowaną przez Danish Documentary, Hanna Polak Films oraz HBO Europe. Dystrybutorem kinowym filmu jest Against Gravity, które jest również organizatorem festiwalu filmowego Docs Against Gravity.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz