Nowy film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”

Wczoraj w warszawskim kinie Atlantic odbyła się konferencja prasowa filmu Małgorzaty Szumowskiej ?Body/Ciało?, w której udział wzięli: reżyserka, Michał Englert, Maja Ostaszewska, Janusz Gajos, Tomasz Ziętek oraz Justyna Suwała.

Minęły już dwa tygodnie od zakończenia festiwalu Berlinale, na którym Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię. Autorka podkreślała, że nagrody mają bardzo duże znaczenie, bo ?dają poczucie, że to, co się robi ma sens. Wrażenie, że idzie się we właściwym kierunku i jest to doceniane. Chcę pracować dalej i mam już w głowie dwa projekty, które zrobię z większą pewnością i świadomością.? Co więcej festiwal w Berlinie ma spore znaczenie dla Szumowskiej, ponieważ jej filmy były tam obecne od początku: od ?Ono? w sekcji Panorama, ?Sponsoring? czy ?W imię?? w Konkursie Głównym.

?Body/Ciało? jest drugim filmem napisanym wspólnie z Michałem Englertem. A twórcy sami uważają, że jest to dobra kombinacja, ponieważ mają różne spojrzenia na świat i sposób wyrażania emocji. Operator i współscenarzysta podkreślał, że ?jedną z tych różnic jest fakt, że Małgośka jest gadatliwa i skupia się na słowie, a ja wolę coś opowiedzieć bez jego użycia.?

Englert i Szumowska szukając pomysłu na fabułę, wyszli od problemu anoreksji i różnych mechanizmów terapeutycznych. Spotykali się z Polskim Stowarzyszeniem Spirytystycznym, przeprowadzili gruntowany research o ludziach, którzy podchodzą do tego tematu również naukowo. Poza tym skupili się na polskiej rzeczywistości, wybierając parę elementów, które nieustannie pojawiają się w mediach.

Scenariusz filmu powstawał z myślą o Januszu Gajosie, który dość szybko odnalazł wspólną wizję dzieła. Natomiast Maja Ostaszewska przygotowując się do roli Anny, zaczęła interesować się spirytyzmem: czytała książki i oglądała dokumenty, a w dodatku przeszła metamorfozę fizyczną. Ta postać dawała możliwość ironicznego spojrzenia na samą siebie i ?to było szalenie wyzwalające. Grałam bez żadnego makijażu i po jakimś czasie zorientowałam się, że to nie ma znaczenie jak wyglądam, nikomu nie muszę się podobać, udowadniać swojej atrakcyjności. Dzięki czemu mogłam skupić się na tym, co zajmowało Annę?. Aktorka również zagłębiła temat psychologii, ustawień hellingerowskich kształcących samoświadomość oraz chodziła wraz z reżyserką na kursy psychodramy.

Małgorzata Szumowska po raz kolejny zaangażowała do swojego filmu naturszczyków: Justyna Suwała została odnaleziona na Facebooku i podeszła do swojego zadania bardzo profesjonalnie, ale równocześnie traktując to jako niesamowitą przygodę i inspirujące doświadczenie. Suwała mówiła, że ?paradoksalnie łatwiej było jej zagrać sceny, które teoretycznie są trudne, emocjonalne. Łatwiej było wyzwolić coś skrajnego niż być naturalnym w zwykłym dialogu.?

Premiera filmu odbędzie się 6 marca, a już dziś wiadomo, że pojawi się on również na ekranach 12 krajów europejskich. ?Body/Ciało? zostało również zaproszone na zagraniczne festiwale filmowe: Tribeca, Nowy York, Toronto, London, Jerusalem. 

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz