Kompozytor „Sicario” gwiazdą Sacrum Profanum Festival w Krakowie!

Gdy otrzymał Złotego Globa oraz nominację do Oscara za muzykę do "Teorii wszystkiego", cały świat zwrócił na niego uwagę. Ostatnio swój wielki talent pokazał również w filmie twórcy "Labiryntu", "Sicario". 18 września Jóhann Jóhannsson wystąpi w Krakowie na SACRUM PROFANUM FESTIVAL.

Tegoroczny Festiwal Sacrum Profanum będzie miał wyjątkowy charakter. Z jednej strony zamknie on cykl wyznaczony przez trzy ostatnie edycje, których główną ideą było przenikanie się muzyki współczesnej z elektroniczną awangardą i alternatywą, a z drugiej ? wyznaczy perspektywę przyszłych odsłon festiwalu, które zdominują arcydzieła muzyki XX wieku i najwyższych lotów nowoczesna klasyka.

Po raz drugi na Sacrum Profanum zawita islandzki muzyk, kompozytor i producent Jóhann Jóhannsson.

To prawdziwa gwiazda neoklasyki i ambientu ? mistrz ilustracyjnych kompozycji, łączących subtelną elektronikę z przestrzennymi dźwiękami orkiestry. Jego kompozycje zdobią soundtracki hollywoodzkich przebojów filmowych (ostatnio Sicario). W Krakowie usłyszmy jego najnowszą kompozycję ? Drone Mass ? czyli dronową mszę na elektronikę, smyczki i wokal.

Dron stanowi fundament całej mojej twórczości. To dlatego, że na początku solowej kariery przeczytałem artykuł o Johnie Cage?u, który na uniwersytecie harwardzkim przeprowadzał eksperymenty w komorze bezechowej. Zamykając się w niej człowiek był odizolowany od wszystkich dźwięków z zewnątrz i słyszał tylko wysokie tony emitowane przez jego własny system nerwowy i niskie tony wytwarzane przez krwioobieg. Ten tekst wywarł na mnie wielkie wrażenie. Dlatego oba te rodzaje dźwięków są prawie zawsze obecne w mojej muzyce - tłumaczy Jóhannsson na blogu The Metroplitan Museum Of Art.

Artyście towarzyszyć będzie nowojorska formacja ACME oraz powracający do Krakowa ? Theatre of Voices (18 września). Wszystkie koncerty tegorocznej edycji Sacrum Profanum będą się odbywać w salach Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Więcej o Festiwalu na: http://www.sacrumprofanum.com/

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=Ei5TlxIWMYQ[/youtube]

"Sicario" Premiera: 25 września

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz