Kolejny sukces polskiego kina! ?Zaćma? Ryszarda Bugajskiego w oficjalnej selekcji Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Kolejny wielki sukces polskiego kina! ?Zaćma? ? najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: ?Przesłuchanie? i ?Układ zamknięty? ? znalazł się w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Pokaz filmu, w ramach prestiżowej sekcji ?World Contemporary Cinema? (?Światowe Kino Współczesne?), będzie światową premierą obrazu. Do polskich kin ?Zaćma? wejdzie 14 października.

zacma_fot.jacekdrygala-73

?Zaćma? opowiada o prawdziwej postaci Julii Brystygierowej, znanej jako ?Krwawa Luna? ? sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Obok Marii Mamony (?Układ zamknięty?), która zagrała główną rolę, w filmie zobaczymy, m.in.: Janusza Gajosa ? zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana ?Krwawą Luną?, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

zacma_fot.jacekdrygala-27

?Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Wspomnienia z przeszłości ? prawdziwe i zmyślone ? współczesne projekcje marzeń, przeplatają się ze sobą, nakładają na realne zdarzenia. Chodzi o to, by widz miał wrażenie, że ?siedzi w głowie? bohaterki, by w jak największym stopniu mógł utożsamić się z nią, zrozumieć jej dramat, jej motywacje.? ? Ryszard Bugajski, reżyser.

Festiwal w Toronto, gdzie odbędzie się światowa premiera ?Zaćmy?, uznawany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie ? zaraz obok Cannes, Locarno, Wenecji i Berlina. To tu ? według Hollywood ? mają ?rodzić się? przyszłe Oscary. Impreza różni się od pozostałych tym, że ma charakter przeglądu, a nie konkursu. Tak jest od pierwszej edycji, która odbyła się w 1976 roku. W trakcie festiwalu nie obraduje jury, jednak pokazywane produkcje mają szanse zdobyć nagrodę publiczności, nagrodę akredytowanych dziennikarzy lub stowarzyszenia krytyków międzynarodowych FIPRESCI. Właśnie tę ostatnią w 2013 roku otrzymała ?Ida? w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tegoroczna edycja TIFF odbędzie się w dniach 8-18 września.

"Zaćma" w kinach od 14 października 2016

Źródło:materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz