Kocham Kino w Multikinie: ?Egzorcysta?

Powszechna opinia najstraszniejszego horroru wszech czasów, dwa Oscary, cztery Złote Globy i niezliczona ilość prestiżowych nagród. Co takiego ma ?Egzorcysta? Williama Friedkina, że zachwyca i przestrasza kolejne pokolenia kinomanów? Jest okazja by się przekonać ? już 28 kwietnia w ramach Kocham Kino w Multikinie, którego ambasadorką jest Grażyna Torbicka, odbędzie się pokaz filmu w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

Mimo że minęło już z górą 40 lat od premiery, ?Egzorcysta? w dalszym ciągu pozostaje dla wielu kinomanów niedoścignionym wzorem kina grozy. Zacieśniający się krąg strachu, a następnie obezwładniającej paniki, które bezpardonowo zawłaszczają bezpieczną dotąd przestrzeń, zamieniając ciepło domowego ogniska w siedlisko zła ? to element charakterystyczny dla tego rodzaju kina, w ?Egzorcyście? doprowadzony do perfekcji.

Ten niezwykły film, nominowany do Oscara w dziesięciu kategoriach, od momentu wejścia na ekrany w 1973 roku był sukcesem frekwencyjnym, ale jednocześnie wzbudzał kontrowersje. Jest to opowiedziana w realistyczny sposób historia niewinnego dziecka nawiedzonego przez ducha. Zdeterminowana matka dziewczynki, by uratować ją z mocy demona ? zwraca się o pomoc do dwóch księży: przepełnionego wątpliwościami Karrasa oraz ojca Merrina, o wierze niewzruszonej jak skała.

?Egzorcysta?, przez wielu ekspertów i widzów uważany za najlepszy horror wszech czasów, do dzisiejszego dnia pozostaje brawurowym i efektownym studium opętania, skutecznie ? mimo ?słusznej? metryki ? broniąc się przed zepchnięciem do lamusa.

Psychologiczna wnikliwość, aktorska charyzma odtwórców głównych ról, w tym prawdziwie demoniczne zdolności metamorfozy niewinnej Lindy Blair w dziecko opętane wolą demona, zaawansowane jak na owe czasy (i do dziś nietracące wiarygodności!) efekty specjalne, niepowtarzalny klimat ? długo by wymieniać przymioty, które cały czas przyciągają fanów kina. A może po prostu prawdziwe arcydzieła nigdy się nie starzeją?

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia Kocham Kino w Multikinie są Program Drugi Telewizji Polskiej, wydawca magazynu i pasma Kocham Kino oraz Multikino.W emitowanym w niedzielne wieczory magazynie Kocham Kino Grażyna Torbicka rozmawia z najwybitniejszymi twórcami kina oraz krytykami i badaczami filmu, prezentując informacje o najnowszych premierach i aktualnych wydarzeniach filmowych. Zaś czwartkowe pasmo Kocham Kino to doskonała okazja do poznania najciekawszych współczesnych filmów z całego świata.

Poniedziałek, 28 kwietnia, start o godz. 19:00 Kocham Kino w Multikinie

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz