Kobiety na traktory, czyli dlaczego Veronica Roth dała Shailene Woodley silne pięści

Od samego początku ?Serii Niezgodna? to kobiety grały kluczowe role ? bohaterek, idolek, czarnych charakterów. W ?Zbuntowanej", filmowej kontynuacji ?Niezgodnej?, ten aspekt został jeszcze bardziej uwypuklony. Do grona bohaterek dołączyła piękna i budząca respekt Evelyn, w którą wciela się Naomi Watts.

Veronika Roth, autorka powieści Zbuntowana, zamiast prowadzić swoich bohaterów stopniowo przez fabułę, wrzuca ich w wir walki. I choć próbują ocalić świat bez użycia przemocy, starają się rozmawiać i pokojowo rozwiązywać problemy, to okoliczności  nie pozostawiają im wyboru. Nie mają wyboru. Główna bohaterka ?Tris - krucha i niepewna siebie dziewczyna musi stanąć naprzeciw bezwzględnej, żadnej władzy i wiedzy Erudytki Jeanine. Żadna nie ustąpi, a pojedynek do którego dojdzie zmieni wszystko. Film kończy się zwrotem akcji, dzięki któremu przyszłoroczna ?Wierna? będzie mogła pójść w zupełnie innym i niespodziewanym kierunku. Zresztą Roth podchodzi do przemocy zupełnie inaczej niż Suzanne Collins w ?Igrzyskach śmierci?. Bohaterowie Roth muszą zmagać się nade wszystko z emocjonalnymi konsekwencjami własnych czynów.

?Zbuntowana? to właściwie galeria różnych typów kobiet. W centrum opowieści stoi Tris (Shailene Woodley), pozornie szara myszka, a faktycznie Niezgodna, czyli osoba, której umiejętności pasują do więcej niż jednej frakcji. Cechuje ją silna osobowość i determinacja.

Jeanine, czarny charakter ?Serii Niezgodna", to kobieta pozbawiona skrupułów. Jej bezwzględność kłóci się niewątpliwie z  zewnętrznym pięknem. W tej roli na ekranie Kate Winslet ? ta sama aktorka, która zagrała delikatną Rose w ?Titanicu? czy uroczą Iris w ?Holiday?. Przeciwieństwem Jeanine jest, grana przez Naomi Watts, Evelyn. Stoi na czele wykluczonych z wyjątkowego, frakcyjnego społeczeństwa. Przewodzenie Bezfrakcyjnym ma swoje konsekwencje. Evelyn jest bardzo emocjonalna, ale na zewnątrz musi być jak skała.
Kluczową rolę w opowieści odgrywa Johanna. Przywódczyni Serdeczności jest dla Tris i Tobiasa ostają, jednak tylko dopóty, dopóki nie łamią zasad frakcji. Johanna jest serdeczna, ciepła i mądra. I w przyszłości nie raz zaskoczy głównych bohaterów. Wśród kobiet otaczających Tris jest jeszcze Christina ? w tej roli Zoe Kravitz. Jedyna przyjaciółka bohaterki. Jednak przyjaźń dwóch dziewczyn zostanie wystawiona na próbę, gdy wyjdzie na jaw, że Tris w akcie samoobrony zabiła chłopaka Christiny.

FILM JUŻ W KINACH

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz