Kobiece „Pręgi” w „Zbliżeniach” Magdaleny Piekorz

W polskich kinach pojawi się długo oczekiwany film autorstwa Magdaleny Piekorz i Wojciecha Kuczoka, twórców wielokrotnie nagradzanych ?Pręg?. W rolach głównych zobaczymy Ewę Wiśniewską, Joannę Orleańską, Łukasza Simlata, Jacka Braciaka i Andrzeja Seweryna. Prezentujemy oficjalne zdjęcia z tej produkcji.

W 2004 roku ?Pręgi? Magdaleny Piekorz mocno wstrząsnęły polską kinematografią. Film z Michałem Żebrowskim, Agnieszką Grochowską i Janem Fryczem w rolach głównych zdobył bowiem aż 3 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym dla Najlepszego filmu), aż 9 nominacji do Orłów ? Polskich Nagród Filmowych oraz Złotą Kaczkę miesięcznika ?Film? w kategorii Najlepszy film polski. Autorem scenariusza do ?Pręg? jest pisarz ? Wojciech Kuczok, który w 2004 roku odebrał Nagrodę Literacką NIKE za powieść ?Gnój?, na podstawie której powstał wspomniany film. Te doświadczenia połączyły kariery pisarza i reżyserki ? Magdaleny Piekorz. Oboje kontynuowali współpracę tworząc w 2008 roku film ?Senność?. Tym razem u boku Michała Żebrowskiego mogliśmy podziwiać kreację aktorską Małgorzaty Kożuchowskiej oraz role Rafała Maćkowiaka czy Bartosza Obuchowicza. Po sześciu latach przerwy Piekorz i Kuczok ponownie zasiedli do pracy. W przeciwieństwie do poprzednich obrazów, nad tekstem scenariusza pracowali wspólnie. Tak powstały ?Zbliżenia?. Po wnikliwej i bolesnej analizie trudnej relacji ojciec-syn w ?Pręgach?, Magdalena Piekorz postanowiła przyjrzeć się toksycznemu związkowi matki i córki. ?Zbliżenia? opowiadają o kobiecie w dorosłym związku, która nie potrafi poradzić sobie z obezwładniającą zależnością od własnej rodzicielki. W rolach głównych wystąpili: Ewa Wiśniewska, Joanna Orleańska, którą mogliśmy podziwiać we wcześniejszych filmach Magdaleny Piekorz, znany z ?Wymyku?, ?W imię?? czy ?Drogówki? Łukasz Simlat oraz Jacek Braciak i Andrzej Seweryn. Za zdjęcia odpowiada Marcin Koszałka, nagrodzony na festiwalu filmowym w Gdyni za pracę operatorską w ?Rewersie?.

Prezentujemy oficjalny zestaw fotosów z najnowszego filmu Magdaleny Piekorz.

Nowy film fabularny Magdaleny Piekorz i scenarzysty Wojciecha Kuczoka ? twórców nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni filmu ?PRĘGI? oraz uhonorowanej Nagrodą Publiczności na festiwalu w Nowym Jorku ?SENNOŚCI?. ?Zbliżenia? to film wyprodukowany przez Studio Filmowe ?TOR?, gdzie powstawały obrazy takich twórców jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland czy najważniejsze dzieła Krzysztofa Kieślowskiego (?Trzy kolory?, ?Amator?, ?Przypadek?, ?Podwójne życie Weroniki?). Autorem zdjęć do najnowszego projektu Magdaleny Piekorz jest Marcin Koszałka (?Pręgi?, ?Senność?, ?Kochankowie z Marony?, ?Rewers?).

Marta (Joanna Orleańska) ma 37 lat. Bez przerwy odzywający się sygnał telefonu: ?Martusiu, odbierz tu mama!? nie pozwala jej czuć się swobodnie nawet w najbardziej intymnych chwilach. Lata, które spędziła z matką (Ewa Wiśniewska) pod jednym dachem i ich bliska relacja sprawiają, że kobieta nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. Mimo że prawie każda wizyta u mamy kończy się awanturą, Marta wciąż do niej wraca. Kobiety nie potrafią bez siebie żyć, dłuższa rozłąka jest dla nich cierpieniem. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom?

?To film o bliskości i jej konsekwencjach. O tym, że im bliżej siebie jesteśmy, tym bardziej potrafimy się ranić. Chcieliśmy opowiedzieć o codziennym zmaganiu się ludzi, którzy się kochają. Wierzę, że w filmie można się przejrzeć jak w lustrze i mam nadzieję, że ZBLIŻENIA dadzą widzom taką możliwość.? ? Magdalena Piekorz, reżyserka

?Zbliżenia? w kinach od 24 października

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz