„Klątwa Jessabelle” , czyli jak oswoić horror – recenzja filmu

Ustronne odludzie Luizjany to miejsce, w którym ścierają się wierzenia voodoo, mity i niejasności z przeszłości jednej z rodzin, zamieszkującej obskurny dom nad jeziorem. To książkowy wręcz grunt, będący nadzieją na niespokojne kino, trzymające w nieustannie zachwianym napięciu. Reżyser ?Klątwy Jessabelle?, Kevin Greutert, ów grunt rozkopał, a następnie złożył ofiarę z każdego widza, który postanowi wybrać się na ten film do kina.

Do rodzinnego domu wraca przykuta do wózka dziewczyna (Sarah Snnok), która ? po przeżyciu tragicznego wypadku - postanawia zamieszkać u owdowiałego ojca. Wkrótce po jej powrocie odkrywa istnienie taśm, które przed śmiercią nagrała jej matka. Projekcja filmów zbiega się z szeregiem urojeń wizualnych i zdarzeń, które rzekomo przewidziała przed śmiercią matka. Młoda Jessabelle musi poskładać elementy układanki tak, by wydobyć tajemnicę, która od lat czekała na jej przybycie.

?Klątwa Jessabele? to film konsekwentnie nużący - zatracony w budowaniu rozmydlonego klimatu - reżyser (znany z takich filmów jak: ?Kolekcjoner?, ?Piła VI?, ?Piła 3D?) zapomina o wszystkim tym, co wie o gatunkowym tworzeniu warstwy napięciowej, rezygnuje z manipulacji widzem - jawnie wyjaśniając wszystkie zawiłości. Istotna jest tu także nachalna i wymuszona gra aktorska głównych bohaterów, wyzbyta z potrzeby okazywania przeszywającego strachu. Liźnięto tu jedynie o typowych dla horroru motywów, których ilość przeważyła nad efektywnym wykorzystaniem.

Z pewnością nie jest to ten rodzaj filmu, który wpływa na podświadomość, zsyła koszmary czy nie pozwala zgasić światła przed snem. To produkcja, będąca przeglądem wszystkiego tego, co widzieliśmy na ekranie w sprawniejszym wydaniu, połączona luźnymi związkami - w nową całość, która przez swoją nierzetelność nie jest w stanie zachwiać widzem. ?Klątwa? to propozycja dla widzów, którzy pozwalają sobie na chwilę niepokoju - z permanentnym jednak zastrzeżeniem, że wiemy, że to tylko fikcja, a my wciąż siedzimy w kinie z paczką popcornu.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz