Kino wieloznaczności – recenzja filmu „Czarny węgiel, kruchy lód”

W odległych fabrykach wśród zwałów węgla zostają odnalezione poćwiartowane ludzkie zwłoki.  Policja dość szybko zamyka prowadzone przez siebie śledztwo, wskazując podejrzanego. Podczas aresztowania padają strzały, giną kolejne osoby, a Zhang Zili (Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Na szczęście nic nie jest takie, jakim się wydaje, a Yi?nan Diao zabiera widzów w podróż po klimatach kina noir, buduje gęstą atmosferę wzajemnego przyciągania i odpychania pośród pustki i szarości chińskiego miasta.

Po latach od tamtych wydarzeń Zili jest samotnym i przegranym człowiekiem, który z policjanta zamienił się w ochroniarza, a odznakę i pistolet na alkohol. Kiedy na horyzoncie pojawia się dawny kolega i nowe poszlaki odnośnie zbrodni z przeszłości, Zhang z lubością włącza się do śledztwa. A wszystkie kroki prowadzą do jednej kobiety ? pracownicy pralni Zhizhen Wu (Lun Mei Gwei).

W ?Czarnym węglu, kruchym lodzie? brakuje jednoznacznych bohaterów, wszyscy i wszystko zatapia się w odcieniach szarości, uciekając od jednoznacznych ocen moralnych. Zili pragnie odzyskać dawne życie, choć nieustannie przegrywa z seksualnymi żądzami, zatapia się w ciemne zakamarki prowincji. Z brudu i szarości tylko czasami wybijają się neonowe barwy, odnoszą się do klasyki gatunku i tworzą klimat, naświetlając prawdę o bohaterach.

Reżysera ?Uniformu? fascynuje podwójna tożsamość i gra pozorów. Fabuła wprowadza nas w meandry policyjnej zagadki, co kroku myli tropy i zmienia optykę postrzegania pozbawionych życia i zmarnowanych postaci. Kat okazuje się ofiarą, romantyczny wrażliwiec spragnionym erotomanem, a biedna i nieśmiała dziewczyna skrywa nie jedną tajemnicę. Yi?nan Diao czerpie garściami inspiracje z amerykańskich filmów gatunku, ale nie przepisuje ich krok po kroku, sprytnie wykonuje przeniesienie w ramy chińskiej kultury. Wtapia w kryminał sporą dawkę komizmu i refleksji o kondycji współczesnych Chin.  


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz