Kino Świat jeden z większych dystrybutorów w naszym kraju ma powody do radości

14 września zakończyła się 38. edycja Gdynia Festiwal Filmowy. Do prestiżowego Konkursu Głównego imprezy zakwalifikowano aż osiem tytułów z oferty Kino Świat, które zgromadziły łącznie imponującą pulę 10 nagród regulaminowych, w tym m.in. Srebrne Lwy dla ?W imię...? i ?Chce się żyć? oraz nagrody indywidualne: nagrodę za reżyserię dla Małgośki Szumowskiej, za scenariusz dla Jacka Bromskiego i nagrody aktorskie dla Andrzeja Chyry i Magdaleny Berus.

 

Wśród filmów Kino Świat, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego znalazły się dobrze znane widzom obrazy: ?Bejbi blues?, ?Nieulotne?, ?Imagine?, ?Dziewczyna z szafy? i ?Układ zamknięty?, a także trzy premierowe tytuły: ?W imię?? ? najnowszy obraz Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych ?33 scen z życia? i głośnego ?Sponsoringu?, wzruszające ?Chce się żyć? Macieja Pieprzycy z brawurową rolą Dawida Ogrodnika, gwiazdy hitu ?Jesteś Bogiem? oraz ?Bilet na Księżyc? ? nowa komedia Jacka Bromskiego z Mateuszem Kościukiewiczem i Anną Przybylską.

 

Obrazy te zdobyły łącznie 17 trofeów, w tym 10 nagród regulaminowych:

?  Srebrne Lwy dla filmu ?Chce się żyć? w reżyserii Macieja Pieprzycy

? Srebrne Lwy dla filmu ?W imię?? w reżyserii Małgośki Szumowskiej

? Nagrodę Specjalną Jury dla filmu ?Bejbi blues? w reżyserii Kasi Rosłaniec

? najlepsza reżyseria ? Małgośka Szumowska za ?W imię...?

? najlepszy scenariusz ? Jacek Bromski za ?Bilet na księżyc?

? najlepsza pierwszoplanowa rola męska ? Andrzej Chyra za ?W imię??

? profesjonalny debiut aktorski ? Magdalena Berus za ?Bejbi blues?

? najlepszy dźwięk ? Jacek Hamela i Guillaume Le Braz za ?Imagine?

? najlepsze kostiumy ? Matylda Rosłaniec za ?Bejbi blues?

? Nagroda publiczności dla filmu ?Chce się żyć? w reżyserii Macieja Pieprzycy

oraz 7 nagród pozaregulaminowych

? Złoty Klakier ? nagroda publiczności dla ?Chce się żyć? w reżyserii Macieja Pieprzycy

? Kryształowa Gwiazda Elle dla Dawida Ogrodnika za rolę ?Chce się żyć?

? Gwiazda Gwiazd Elle dla Małgorzaty Szumowskiej za film ?W imię??

? Bursztynowe Lwy ? nagroda za największy sukces frekwencyjny polskiego kina dla filmu ?Jesteś Bogiem?

? Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu w Sekcji Panorama dla ?Żywie Biełaruś? Krzysztofa  Łukaszewicza

? Nagroda Specjalna Apart ? Małgośka Szumowska za ?W imię??

? Nagroda Specjalna Apart ? Dawid Ogrodnik za ?Chce się żyć?

 

Był to kolejny z rzędu sukces filmów Kino Świat na gdyńskim festiwalu. Przypomnijmy, że przed rokiem pula nagród zdobytych przez obrazy z oferty dystrybutora wyniosła 24 trofea, w tym: Złote Lwy dla ?W ciemności?, Srebrne Lwy dla ?Obławy?, a także liczne nagrody indywidualne dla gwiazd takich produkcji jak ?Sponsoring? i ?Jesteś Bogiem?.

 

Firma Kino Świat to dwukrotny laureat Nagród PISF (2011, 2012), lider dystrybucji polskiego kina w 2012 roku (łącznie 3 765 723 sprzedanych biletów) i numer jeden krajowego rynku dystrybucji (7 991 600 biletów).

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=wu9rh2ZGq64&list=UUpBSoEzBOZkbhzonTh8dWOw[/youtube]

 

W IMIĘ? w kinach od 20 września

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z ?Jesteś Bogiem? Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat, na miarę aktorskich dokonań Daniela Day Lewisa (?Moja lewa stopa?), Javiera Bardema (?W stronę morza?), Mathieu Almarica (?Motyl i skafander?) i Francoisa Cluzeta (?Nietykalni?). Film ?Chce się żyć? zdobył Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.

Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za ?roślinę?. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela ? mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

W doborowej obsadzie filmu Macieja Pieprzycy, obok laureata Festiwalu w Gdyni Dawida Ogrodnika, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej - Orzeł Arkadiusz Jakubik (?Drogówka?), laureaci Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni - Dorota Kolak (?Jestem twój?), Katarzyna Zawadzka (?W imieniu diabła?) i Janusz Chabior (?Made in Poland?) oraz utalentowane aktorki młodego pokolenia - Anna Karczmarczyk (?Galerianki?) i Helena Sujecka (?Yuma?). Nieletniego Mateusza zagrał fenomenalnie uzdolniony debiutant Kamil Tkacz, którego niezwykła kreacja porównywana jest przez krytyków do roli Leonardo Di Caprio w ?Co gryzie Gilberta Grape'a?.

4 września 2013 Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się powieść ?Chce się żyć? Macieja Pieprzycy, na podstawie której powstał scenariusz do filmu.

?Mimo poważnej tematyki ?Chce się żyć? jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy.? Maciej Pieprzyca, reżyser

 

BILET NA KSIĘŻYC w kinach od 8 listopada

 

 

Wyreżyserowana przez Jacka Bromskiego, twórcę komediowych przebojów ?U Pana Boga za piecem? i ?U Pana Boga w ogródku? ? opowieść o młodości, przyjaźni i miłości w czasach, gdy człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu

 

Rok 1969. Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska i dostaje przydział do służby w Marynarce Wojennej. W towarzystwie starszego brata - Antoniego (Mateusz Kościukiewicz), wyrusza do jednostki w Świnoujściu. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antoni chce przygotować Adama do życia w jednostce. Nieoczekiwane spotkanie z piękną kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu młodego poborowego...

 

***

 

DZIEWCZYNA Z SZAFY w kinach od 14 czerwca 2013

 

 

Zwiastun filmu na Youtube:

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=hwWpTjz82vE&list=UUpBSoEzBOZkbhzonTh8dWOw[/youtube]

Pierwsza profesjonalna fabuła wielokrotnie nagrodzonego filmowca niezależnego Bodo Koxa, okrzyknięta przez krytyków najlepszym polskim debiutem od lat.  Nieszablonowa komedia o przyjaźni trójki samotników: zdolnego  webmastera Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w ?80 milionach? Piotr Głowacki), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w ?Rain Manie?) i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (świetny debiut Magdaleny Różańskiej). Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad  bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

Barwny korowód postaci drugoplanowych ?Dziewczyny z szafy? tworzą świetni aktorzy charakterystyczni: Teresa Sawicka i Eryk Lubos oraz - w rolach partnerek notorycznego uwodziciela Jacka - gwiazda przebojowych ?Skrzydlatych świń? Olga Bołądź i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Magdalena Popławska (?Zero?, ?Lęk wysokości?). Debiutującego reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński (?Kobieta w Berlinie?, ?Ogniem i mieczem?) i dwukrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak (?Statyści?, ?Daleko od okna?).

IMAGINE w kinach od 12 kwietnia 2013

 

 

 

Zwiastun filmu na Youtube:

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=Q4CThklYtFo&list=UUpBSoEzBOZkbhzonTh8dWOw[/youtube]

Długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego ? jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za ?Zmruż oczy? i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za ?Sztuczki?.

Film ?Imagine? miał światową premierę na festiwalu w Toronto. Uhonorowano go Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012. Wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego oraz zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie ?Upadek?). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...

UKŁAD ZAMKNIĘTY w kinach od 5 kwietnia 2013

 

 

Zwiastun filmu na Youtube: 

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=5iDaSsJ9QLE&list=UUpBSoEzBOZkbhzonTh8dWOw[/youtube]

 

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Inspiracją dla scenarzystów ?Układu zamkniętego?, Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki (twórców scenariusza głośnego i chwalonego za realizm dramatu Antoniego Krauzego ?Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł?, uhonorowanego Specjalną Nagrodą Jury FPFF w Gdyni) była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.

Aktualny temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, kolejny raz po pamiętnych rolach w ?Psach? i ?Przesłuchaniu?, udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U boku Gajosa wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski i Urszula Grabowska, wyróżniona główną aktorską nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za kreację w ?Joannie?. Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do ?Róży? i ?Drogówki? Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykonuje zespół Kult.

12 stycznia, w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, twórców ?Układu zamkniętego? uhonorowano Wektorem Nadziei, nagrodą ?za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.?

?Układ zamknięty? został w całości sfinansowany ze środków prywatnych, pochodzących między innymi od polskich firm i przedsiębiorców, dla których historia opowiedziana w scenariuszu okazała się poruszająca i ważna. Producentem ?Układu zamkniętego" jest gdańska spółka Filmicon Dom Filmowy Sc. Mecenasem głównym filmu i sponsorem teledysku Kultu jest Kasa Stefczyka.

?Genialny aktorski koncert. Musicie to zobaczyć.? (Gazeta.pl). ?Jeden z najbardziej odważnych polskich filmów ostatnich dziesięcioleci.? (WP.pl). ?Film nakręcony po coś. W naszym nudnym, przepisowo grzecznym kinie prawdziwy rarytas.? (Filmweb). ?Dobry, solidnie zrealizowany, mający coś interesującego do powiedzenia.? (Onet). ?Od czasu ?Długu? nie pojawił się u nas inny tytuł, który w tak bezpardonowy sposób broniłby interesów szarego człowieka.? (Zwierciadlo.pl). ?Wbija w fotel!? - wpolityce.pl; ?Wyrazisty, przeraża.? ? Rzeczpospolita; ?Ostry, zaangażowany film o Polsce współczesnej.? - Polityka.

?Układ zamknięty? docenił gość specjalny premiery - Prezydent Bronisław Komorowski: ?To jest film, który powinni obejrzeć wszyscy, którzy kiedykolwiek mogą decydować o cudzym życiu.

NIEULOTNE w kinach od 8 lutego 2013

 

Zwiastun filmu na Youtube: 

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=Z69F20B9LdY[/youtube]

Pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

?Czy kilka sekund - realnych i policzalnych, może mieć wpływ na nasze życie?? Jak może je zmienić?? Moment, w którym zaczynamy zastanawiać się nad odpowiedzią, to moment, w którym zaczyna się pasjonująca podróż. Podróż w nieznane, podróż w odległe regiony wyobraźni, gdzie przewodnikiem jest intuicja i instynkt.

?Nieulotne? to współczesna próba przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów, nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia. Razem z nimi, a właściwie dzięki nim, mamy okazję sami stanąć naprzeciw własnej natury

i zadać kolejne pytanie bez odpowiedzi.? Jacek Borcuch

Jacek Borcuch to jeden z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych na świecie polskich reżyserów młodego pokolenia. Jego poprzedni obraz - ?Wszystko, co kocham?, oficjalny krajowy kandydat do Oscara, trafił do prestiżowej selekcji festiwalu filmowego Sundance, przynosząc twórcy liczne laury, w tym Polską Nagrodę Filmową - Orła za najlepszy scenariusz i Nagrodę Publiczności ?Złoty Klakier? na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. ?Nieulotne? to drugi z rzędu film Borcucha, który został wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co samo w sobie stanowi ewenement i bezprecedensowy sukces polskiego kina na świecie. Jury tegorocznego festiwalu Sundance doceniło ?Nieulotne? nagradzając Michała Englerta za zdjęcia.

W filmie ?Nieulotne? główne role zagrali utalentowani aktorzy młodego pokolenia. Znany już Borcuchowi Jakub Gierszał (debiut we ?Wszystko, co kocham?), gwiazda głośnej ?Sali samobójców?, laureat prestiżowego wyróżnienia Shooting Star 2012 oraz Magdalena Berus, która do obsady filmu ?Nieulotne? trafiła po zagraniu pierwszoplanowej roli w ?Bejbi blues? - nowym obrazie Kasi Rosłaniec, autorki przeboju ?Galerianki?.

BEJBI BLUES w kinach od 4 stycznia 2013

 

Zwiastun filmu na Youtube: 

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=KWyjZ3S9NLA&list=UUpBSoEzBOZkbhzonTh8dWOw[/youtube]

Kasia Rosłaniec, reżyserka przebojowych i wielokrotnie nagradzanych ?Galerianek?, przedstawia historię 17-latki, która zostaje matką. ?Bejbi blues? to kolejny - po ?Sali samobójców? i ?Jesteś Bogiem? ? odważny, prawdziwy, wstrząsający, ale też nie pozbawiony humoru, portret pokolenia młodych Polaków. Generacji facebooka, smsów, blogów i fast foodów.

 

17-letnia Natalia (Magdalena Berus) urodziła dziecko. Ale to wcale nie była ?wpadka?. Natalia ciążę zaplanowała. Razem ze swoim chłopakiem Kubą (Nikodem Rozbicki) próbują podołać obowiązkom rodziców, choć sami jeszcze na dobre nie dorośli.

Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym, co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania.

W obsadzie, podobnie jak w ?Galeriankach", Kasia Rosłaniec postawiła na młodych debiutantów. Natalię zagrała niezwykle utalentowana Magdalena Berus, która po roli w ?Bejbi blues" wystąpiła u boku Jakuba Gierszała w filmie Jacka Borcucha "Nieulotne". Wspierają ją inne młode talenty - Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki i Michał Trzeciakowski. Obsadę uzupełniają gwiazdy: Magdalena Boczarska (?Różyczka?), Mateusz Kościukiewicz (?Wszystko co kocham?), Katarzyna Figura (?Yuma?), Renata Dancewicz (?Pułkownik Kwiatkowski?), Danuta Stenka (?PitBull?) i Jan Frycz (?80 milionów?). Opiekunem artystycznym filmu jest Małgorzata Szumowska.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz