„Kino mocne, ważne i odważne”. Premiera oficjalnego plakatu „Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego.

??Zaćma? to kino mocne, ważne i odważne? ? ks. Andrzej Luter, czasopismo WIĘŹ.

?Przeczuwam, że już za chwilę, kiedy padać będzie nazwisko tego reżysera, jednym tchem obok ?Przesłuchania? wymieniana będzie ?Zaćma? ? Katarzyna Jabłońska, czasopismo WIĘŹ.

9 września, w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, odbyła się światowa premiera ?Zaćmy? Ryszarda Bugajskiego. ?To obraz ważny i świetnie zagrany? ? pisał o filmie sam Piers Handling, dyrektor TIFF?16. ?Zaćma? ? najnowsze dzieło twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: ?Przesłuchanie? i ?Układ zamknięty? opowiada o prawdziwej postaci pułkownik Julii Brystygierowej, znanej jako ?Krwawa Luna?. W sadystyczną funkcjonariuszkę UB, jedną z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski, wcieliła się Maria Mamona (?Układ zamknięty?). Obok niej w filmie zobaczymy m.in. Janusza Gajosa ? zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Marka Kalitę, Bartosza Porczyka, Sławomira Orzechowskiego i Kazimierza Kaczora. Nominowana do gdyńskich Złotych Lwów ?Zaćma? wejdzie do kin 14 października.

zacma-plakat

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana ?Krwawą Luną?, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

"Zaćma" w kinach od 14 października 2016

Źródło:materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz