Kino Islandii – przegląd twórczości Baltasara Kormákura w Iluzjonie

Baltasar Kormákur, to jeden z najwybitniejszych islandzkich reżyserów. Swoje pierwsze kroki w świecie filmu stawiał jako aktor i początkowo wcale nie marzył o tym, by stanąć za kamerą. Stworzył w kinie szereg ciekawych aktorskich kreacji, które przyniosły mu uznanie krytyki. Postanowił wtedy poszukać nowych wyzwań i spróbować swoich sił jako autor filmowy. Jego debiut reżyserski ? ?101 Reykjavik? okazał się światowym sukcesem i zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Toronto. Już w tym pierwszym obrazie widoczna jest niesamowita przenikliwość w tym jak reżyser przygląda się ludziom i światu, a także wyrazisty styl reżysera, który ugruntowały kolejne produkcje. Następne dzieła jego autorstwa takie jak: ?Morze?, ?Mała podróż do nieba?, przeszły niemal bez echa. Kolejny film - ?Bagno? został dostrzeżony przez recenzentów i przyniósł Kormákurowi zwycięstwo na festiwalu w Karlovych Varach. Reżyser z dużą dozą sympatii traktuje ekscentryków. W jego twórczości przewijają się też całe rzesze nietuzinkowych postaci takich jak: Hlynur (?101 Reykjavik?) czy też, Gulli z obecnego niedawno na polskich ekranach, filmu - ?Na głębinie?. Od 11 do 19 grudnia zapraszamy do Iluzjonu na retrospektywę Baltasara Kormákura, na którą, złoży się sześć dzieł reżysera. Oprócz wspomnianych tytułów zobaczymy także znakomity film ? ?Wesele w białą noc?.

PLAN PROJEKCJI:

11 XII (mcz); godz.: 20.15101 Reykjavik reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2000 92? 12 XII (s); godz.: 20.15Wesele w białą noc (Brúdguminn) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2008 96? 14 XII (mcz); godz.: 20.30Mała podróż do nieba (A Little Trip to Heaven ) reż. Baltasar Kormákur, Islandia/USA 2005 85? 15 XII (s); godz.: 20.00Na głębinie (Djúpid) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2012 93? 16 XII (mcz); godz.: 17.45Morze (Hafid) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2002 109? 19 XII (mcz); godz.: 20.15Bagno (Mýrin ) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2006 93?

Baltasar Kormákur

Urodzony w 1966 roku Kormákur był niejako skazany na zawód artysty. Jego ojciec, Baltasar Samper, był malarzem, jednym z najbardziej znanych artystów w Islandii. To on uczył go w dzieciństwie perspektywy, technik malarskich, ale przede wszystkim, jak sam wspomina, zawdzięcza ojcu umiejętność przyglądania się światu i ludziom. Z kolei matka świetnie grała na pianinie i po niej odziedziczył zainteresowania muzyczne. Początkowo chciał zostać plastykiem, ale w szkole średniej zafascynował go teatr. Postanowił zostać aktorem. W 1990 roku ukończył studia w Akademii Teatralnej w Reykjaviku i zaczął regularnie występować na scenie stołecznego Teatru Narodowego. Zdobył sporą popularność, a krytyka okrzyknęła go jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia. Z czasem aktorstwo przestało mu wystarczać. Coraz częściej sam reżyserował spektakle. Jego reżyserski debiut ??Hair? stał się najbardziej popularnym spektaklem w historii Islandii. Po tym sukcesie założył z przyjaciółmi swój własny teatr Loftkastalinn, w którym jednocześnie reżyserował i grał. Regularnie występował też w filmie. I choć pod koniec lat 90. postanowił całkowicie poświęcić się reżyserii, do dziś chętnie pojawia się w filmach.

Jego debiutancki film ?101 Reykjavik? (2000) stał się międzynarodowym hitem, zdobył nagrodę na festiwalu w Toronto, a magazyn ?Variety? uznał go za jednego z dziesięciu najbardziej obiecujących reżyserów na świecie. Kino pochłonęło Kormákura bez reszty. Założył własną firmę BlueEyes, by nie tylko pisać scenariusze i reżyserować, ale także samodzielnie produkować kolejne filmy. W 2002 roku nakręcił ?Morze?, rodzinny dramat o skrywanych traumach z przeszłości. Następny film ? ?Małą podróż do nieba? (2005) zrealizował w Islandii i Ameryce. Udało mu się przebić z pomysłem na kameralny prowincjonalny thriller z kilkorgiem bohaterów ? za to w gwiazdorskiej obsadzie, na czele z Forestem Whitakerem i Julią Stiles. Kolejny thriller ? ?Bagno? ? adaptację popularnego kryminału islandzkiego autora Arnaldura Indriđasona, nakręcił w całości w Islandii. Jak zwykle sięgnął po kino gatunków i do pewnego stopnia pozostał mu wierny, a z drugiej strony unieważnił dominujące konwencje. Wszystko w tym filmie niby pochodzi z amerykańskiej tradycji, a z drugiej strony kompletnie ją przekreśla. Wszystkie detale wchodzą w dyskurs z utrwalonymi konwencjami, nawet policjant, próbujący prowadzić śledztwo poznanymi na stażu amerykańskimi metodami rodem z klasycznego kryminału, co chwilę potyka się o rzeczywistość i traktowany jest z przymrużeniem oka. Zrealizowane w 2008 roku ?Wesele w białą noc? jest dla odmiany wielkim żartem, podszytym konwencją psychologicznego dramatu o kryzysie wieku średniego. Po tym filmie, który w Islandii bił rekordy kasowe, Kormákur postanowił znów spróbować szczęścia w Ameryce. Nakręcił za spory budżet dramat ?Inhale? (2010), obsadzony chwytliwymi nazwiskami, z Dermotem Mulroneyem i Diane Kruger na czele. Zapytany dlaczego zdecydował się pracować w Stanach, Kormákur odpowiadał: ?Fakt, że urodziłem się na wyspie nie oznacza, że chcę spędzić resztę mojego życia, opowiadając historie dla 300. tysięcy ludzi?. Równocześnie jednak wciąż do Islandii wraca. W 2012 roku nakręcił tam ?Na głębinie?, opartą na faktach historię rybaka, który w 1984 roku ocalał po katastrofie kutra rybackiego. Film zdobył aż siedem nagród, w tym tę najważniejszą ? za najlepszy film roku. W międzyczasie na ekrany weszła nakręcona w Ameryce ?Kontrabanda? (2012) ? remake ?Reykjavik-Rotterdam?, w którym zagrał wcześniej główną rolę. W amerykańskiej przeróbce zmienił go Mark Wahlberg. Sukces otworzył Kormákurowi drogę do następnych amerykańskich projektów, m.in.: thriller ?2 Guns?, pilot serialu HBO ?Misjonarz?. Na wrzesień 2015 roku planowana jest premiera filmu ?Everest? opartego na wydarzeniach z 1996 roku, kiedy podczas wyprawy na Mount Everest zginęło ośmiu himalaistów. Reżyser zamierza też zrealizować amerykański remake ?Bagna?.

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 15- 17 zł

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz