Każdy chce być żołnierzem

Jeśli zadamy małemu chłopcu odwieczne pytanie ?kim chcesz zostać jak dorośniesz??, najczęściej doczekamy się podobnych odpowiedzi. Policjant, strażak i żołnierz, to najczęstsze typy. Co mają wspólnego? Oczywiście miłość do adrenaliny, która ujawnia się w młodym wieku i zostaje z nami przez całe życie. Popularność filmów akcji, w których bohaterowie są twardzi jak skała zdaje się to potwierdzać.

Jeśli prześledzimy bieżący repertuar kin, zauważymy modę na filmy tętniące testosteronem. ?Pompeje?, ?Non-stop? czy zbliżające się premiery ?Ocalonego? i ?Need for Speed? świadczą o nieustającej miłości widzów do kina pełnego wystrzałów, wybuchów, szybkich samochodów i krwi.

Szczególną uwagę twórcy przywiązują do filmów o żołnierzach, komandosach czy agentach federalnych. Temat to o tyle newralgiczny, że wszelkie przejawy bohaterstwa są traktowane bardzo serio, zwłaszcza w USA. Twórcy ?Ocalonego? stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem przeniesienia na ekran militarnej operacji ?Red Wings?, podczas której żołnierze zapłacili najwyższą cenę ? oddało życie w walce o kraj.

To historia o czymś, co znacznie przewyższa ludzkie ego, co przekracza pojęcie jednostki. Chodzi o bycie częścią większej grupy, wzajemną ochronę, miłość w stosunku do swoich braci, wypracowanie w drużynie tak wielkiej siły, jakiej nie byłby w stanie osiągnąć nikt w pojedynkę. Marcus Luttrell (bohater filmu ?Ocalony?) od samego początku chciał po prostu oddać cześć mężczyznom, którzy zginęli u jego boku tamtego dnia. Spadła na nas dodatkowa odpowiedzialność, by odpowiedzieć tę historię tak, żeby spełnić jego prośbę, ale byliśmy na to gotowi. Wiedzieliśmy też, że on nie pozwoli nam stworzyć bubla ? wspomina reżyser filmu Peter Berg.

Dla wszystkich tych, dla których wojskowy poligon i morderczy trening z różnych powodów pozostaną w sferze marzeń, bez wątpienia satysfakcjonująca będzie wycieczka do kina. Jeśli kino akcji tworzone jest przez pasjonatów dla pasjonatów, wrażenia wyniesione z seansu mogą być interesującym zamiennikiem.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz