Katastrofa, która zmieniła świat

Deepwater Horizon - największa platforma wiertnicza znajdująca się w amerykańskim sektorze Zatoki Meksykańskiej. Zbudowana w latach 1998-2001 przez koncern Hyundai półzanurzalna forteca przystosowana była do wierceń na głębokość morza do ok. 2450 m. Maksymalna głębokość odwiertu wynosiła ok. 9150 m. Deepwater Horizon wydzierżawiona była przez koncern BP.

1

Sześć lat temu niekontrolowany wyciek gazu i ropy spowodował potężną eksplozję, która doprowadziła do zatonięcia platformy. Ponad 666 tysięcy ton ropy zanieczyściło plaże od Teksasu aż po Florydę. Na platformie pracowało 126 członków załogi, 11 z nich uznano za zaginionych lub zabitych w wyniku eksplozji. Katastrofa odcisnęła znaczące piętno na gospodarce tamtego rejonu USA. Koncern BP pokrył wszystkie straty związane z wybuchem. Niestety skutki tamtego wydarzenia są odczuwalne do dziś.

Najnowszy film Petera Berga "Żywioł. Deepwater Horizon" przypomina tamte dni. W epicentrum zdarzeń znajduje się Mike Williams (Mark Wahlberg), którego zadaniem będzie ocalenie swojej załogi. Służby ratunkowe mają ograniczony dostęp do platformy ze względu na szalejący ogień i niesprzyjające warunki pogodowe.

"Żywioł. Deepwater Horizon" wejdzie na ekrany kin 30 września.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz