Karolina Gruszka jako Maria Curie. Ruszyły zdjęcia do filmu o polskiej noblistce.

Karolina Gruszka jako ?Maria Curie?. Na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ruszyły zdjęcia do filmu o polskiej noblistce. Prezentujemy fotogalerię!

W 2016 roku do kin trafi wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki ? Marii Skłodowskiej-Curie. ?Maria Curie? to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków ? miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej ? siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein i Daniel Olbrychski jako Emile Amagat ? zagorzały przeciwnik Marii.

?Maria Curie? to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków ? polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. Zaś w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. ?Maria Curie? to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy ? czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Producentem filmu jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, między innymi polsko-niemiecki projekt ?Zimowy ojciec? (2011). Koproducentami są: P?Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film powstaje w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria ? Marie Noëlle (Francja), zdjęcia ? Michał Englert (Polska), scenografia ? Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy ? Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja ? Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka ? Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerować będą francuscy, m.in. André Wilms (?Człowiek z Hawru?) i Charles Berling (?Marsz pingwinów?, ?Miłość po francusku?) oraz niemieccy ? Sabin Tambrea (?Ludwik Szalony?) i Samuel Finzi (?Flemming?).

Zdjęcia będą realizowane od maja do lipca w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie. W Polsce zaplanowano ok. 20 dni zdjęciowych. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Obraz wejdzie do kin w 2016 roku.

?Maria Curie? to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki. ? Mikołaj Pokromski, producent filmu.

Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą ? jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania. ? Marie Noëlle, reżyserka.

"Maria Curie"  w kinach w 2016 roku

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz